Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Elżbieta Janota z najlepszą herhistorią

Facebook Twitter

Historia o Marii Cunitz, XVII- wiecznej astronomce, autorstwa Elżbiety Janoty nagrodzona. Do tegorocznej edycji konkursu opowieści o niezwykłych kobietach, nadesłano ponad 100 zgłoszeń. Konkurs na Herstorię to nowa inicjatywa mająca na celu szerszą promocję literackiej nagrody Juliusz. Przedsięwzięcie polegało na wybraniu nazwiska kobiety, która nie ma swojej biografii i uzasadnieniu wyboru (regulamin konkursu).

Maria Cunitz, astronomka ze Świdnicy, której nazwisko zapisywano na co najmniej kilka sposobów, istotnie cieszyła się wielką sławą. Korespondowała z Janem Heweliuszem i innymi wielkimi umysłami swojej epoki. Wydała przełomowe dzieło „Urania propitia”, w którym przybliżyła najnowsze odkrycia naukowe szerokiemu gronu odbiorców. Mówiła siedmioma językami. Interesowała się nie tylko astronomią, ale też matematyką, medycyną, historią i wieloma innymi dziedzinami. Nazywano ją „śląską Pallas” na cześć Ateny, bogini mądrości. Bywała też „drugą Hypatią” – ta pierwsza, aleksandryjska filozofka i matematyczka, żyła ponad tysiąc lat wcześniej na innym kontynencie – to fragment nagrodzonej pracy Elżbiety Janoty.

Przy wyborze laureatki, która otrzyma nagrodę finansową w wysokości 3000 zł, jury wzięło pod uwagę takie kryteria, jak: inspirujące świadectwo życia, poruszająca historia, ciekawa kompozycja, poprawny język zgodny z zasadami polskiego. Jednocześnie jurorzy zarekomendowało do wyróżnienia 10 prac inspirujących historii kobiet, które powinny zaistnieć w świadomości ludzi.

Elżbieta Janota urodziła się w 1990 roku w Katowicach, obecnie mieszka w Rybniku. Studiowała języki stosowane: francuski i angielski na Uniwersytecie Śląskim oraz literaturę angielską na Royal Holloway University of London. Zawodowo zajmuje się przekładem literatury pięknej i literatury faktu. W czasie wolnym pisze, czyta, współprowadzi podcast o książkach pod tytułem „Już tłumaczę” i trenuje taniec irlandzki. Interesuje się II wojną światową, kryminologią, feminizmem i prawami mniejszości. Uwielbia podróże i zwierzęta.

Nagroda w konkursie Herstoria zostanie wręczona podczas gali Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz, zaplanowanej 23 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Wtedy poznamy najlepszą zdaniem konkursowej kapituły biografię napisaną i wydaną po polsku w ubiegłym roku. Laureatem corocznej nagrody może być tylko jedna książka, za którą przyznana zostanie statuetka oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł. Spośród zgłoszonych w bieżącej edycji konkursu 68 biografii do finału kapituła konkursu wytypowała 5 pozycji.

Finałowa piątkę Juliusza tworzą:

Sylwia Chwedorczuk, Kowalska. Ta od Dąbrowskiej, Marginesy
Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Anna szuka raju, Znak
Justyna Sobolewska, Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu, Iskry
Marta Grzywacz, Nasza pani z Ravensbruck, Foksal
Anna Malinowska, Komendant. Życie Salomona Morela, Agora.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024