Rybnik: Fundacja „Dobry Start dla Wszystkich” stara się o karetkę dla osób bezdomnych
Ma to być mobilny ambulans pełniący dyżury w 5 rybnickich dzielnicach: Śródmieściu, Boguszowicach, Niewiadomiu, Niedobczycach i Chwałowicach. Fundacja "Dobry Start dla Wszystkich" stara się o karetkę dla bezdomnych.
To wolontariusze każdego dnia pracujący wśród osób potrzebujących wsparcia. Szukają miejsc ich noclegu i oferują jedzenie, a także odzież i obuwie. Nierzadko muszą im udzielać pomocy medycznej. Mówi Kornelia Gabriel, prezes Fundacji „Dobry Start dla Wszystkich”:
Kornelia Gabriel: Niejednokrotnie okazywało się, że te osoby mają rany, które się nie goją, a wręcz rozprowadzają się po całym organizmie. Jak mogliśmy, tak staraliśmy się pomóc tym osobom. Robimy to na ulicy, wyciągamy materiały opatrunkowe, robimy to dyskretnie. Zapotrzebowanie jest zależne od pory roku, latem jest świerzb, wszy, otarcia, okres zimowy to odmrożenia.
Karetka ma przede wszystkim pełnić funkcję ambulatorium na kółkach:
Kornelia Gabriel: Żebyśmy mogli tą osobę zaprosić do karetki, zaopatrzyć ją medycznie, dowieźć bądź przekazać informacje gdzie mogą się udać. Robienie tego na chodniku jest krępujące, zachowajmy godność ludzką. Bardzo mi zależy, żeby ta osoba poczuła się bezpieczna choćby przez ten jeden moment. (…) Te osoby nie radzą sobie z podaniem leków, zmianą opatrunków. My chcemy im udzielić tego wsparcia.
Przed osobami bezdomnymi, ale i tymi, którzy im pomagają trudny czas, bo zbliża się zima. Każde wsparcie jest ważne, by dobrze przygotować się na zimne dni i noce:
Kornelia Gabriel: Oprócz jedzenia, oprócz odzieży, którą posiadamy, zawsze mamy przy sobie, (…) otwieramy nasze bagażniki, pytamy, dostosowujemy do potrzeb osoby. Każdy potrzebuje czegoś innego. (…) Mieliśmy pandemię, zderzyliśmy się z brakiem dostępu do sanitariów. (…) W ramach projektu posiadaliśmy chusteczki nawilżające. (…)
Fundacja „Dobry Start dla Wszystkich” o karetkę zwróciła się z prośbą do Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach i oczekuje na odpowiedź. Jeśli nie uda się pozyskać ambulansu z taboru stacji, wtedy trzeba będzie szukać innych źródeł sfinansowania zakupu pojazdu. A pod opieką wolontariuszy jest około 50 osób bezdomnych rocznie.
Numer kontaktowy do fundacji: 796 239 027
Czytaj także:
- Ogrzewalnia dla bezdomnych już działa w Wodzisławiu
- Koniec wodzisławskiej noclegowni na Marklowickiej. Muszą się wyprowadzić do piątku [WIDEO,FOTO]
- Co ze schroniskiem dla bezdomnych w Żorach? Miasto chce likwidacji, radni się nie zgadzają