Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Grób powstańca śląskiego oznaczony zostanie znakiem pamięci „Tobie Polsko” 

Facebook Twitter

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach informuje o uroczystości oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Konrada Zimonia znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Wydarzenie z udziałem rodziny oraz między innymi przedstawicieli Urzędu Miasta Rybnika, szkół i zaproszonych gości odbędzie się jutro (10.09) o godz. 11.00 na cmentarzu komunalnym w Rybniku przy ul. Rudzkiej (sektor 8, rząd 1, nr grobu 4).

grób powstańca śląskiego
fot. mat. prasowe IPN

Grób powstańca śląskiego ze znakiem pamięci „Tobie Polsko”

Konrad Zimoń urodził się 15 lutego 1899 r. w Wielopolu powiecie rybnickim z ojca Józefa i matki Gertrudy z Cieciorów. Po ukończeniu szkoły podjął pracę jako robotnik. W lutym 1918 r. został wcielony do armii niemieckiej i wysłany na front, gdzie 21 września dostał się do niewoli francuskiej. Miesiąc później zgłosił się do Armii Polskiej we Francji, z którą powrócił do Polski i walczył na froncie wschodnim.

Po wyleczeniu z ran doznanych w bitwie pod Mławą został zwolniony z wojska. Powróciwszy do domu rodzinnego wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, a także Towarzystwa Samopomocy Górnoślązaków. Niestrudzenie działał na rzecz powrotu Górnego Śląska do Macierzy. Aktywnie uczestniczył w akcji plebiscytowej podejmując się różnych odpowiedzialnych zadań. Zasłużył się organizowaniem zapasów broni i amunicji, toteż do wybuchu trzeciego powstania śląskiego, w którym brał czynny udział musiał się ukrywać. Odznaczony Medalem Niepodległości. Zmarł 1 lutego 1991 r.

Konrad Zimoń fot. mat. prasowe IPN

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego. Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 x 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”.

Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu i który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny. Muzeum posiada także fotografię z uroczystości upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja, która przedstawia pochód mieszkańców wsi Osiek (pow. strzelecki, woj. opolskie) z tymże sztandarem niesionym przez A. Szulca do Rozmierzy.

Uroczyści te obchodzono na całym Górnym Śląsku w niedzielę 2 maja 1920 r. i były to pierwsze legalne obchody tej rocznicy na tym terenie. Dzięki postanowieniom artykułu 88 Traktatu Wersalskiego o przeprowadzeniu plebiscytu, dla zapewnienia jego bezstronności, w lutym 1920 r. obszar plebiscytowy wyłączono z państwa niemieckiego i poddano kontroli wojsk alianckich, a pełnię władzy przejęła na nim Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa Górnego Śląska z gen. Henri Le Rondem na czele. Umożliwiło to Polakom legalne demonstrowanie swoich dążeń i używanie symboli narodowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj