Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik i Żory wyróżnione w Indeksie Zdrowych Miast

Facebook Twitter

Nad rankingiem pracowali eksperci trzech organizacji, analizując dane dotyczące jakości życia w 66 miastach Polski, mających status miast na prawach powiatu.

Finał WOŚP w Żorach

Sprawdzano dostęp do lekarzy, realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnię terenów zielonych czy jakość powietrza. Rybnik uplasował się na 27. miejscu, Żory na 35., natomiast na 49. jest Jastrzębie-Zdrój.

Ale w ramach indeksu opublikowano też wyniki w 8. kategoriach, takich jak: zdrowie, edukacja, usługi komunalne i społeczne, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura, czy przestrzeń. I tu miasta z naszego regionu mieściły się w konkretnych obszarach w pierwszych dziesiątkach.

Rybnik w kategorii zdrowie znalazł się na 9.miejscu. Tu przeanalizowano zakres działań zwiększających dostęp do świadczeń zdrowotnych oraz działań z obszaru zdrowia publicznego, na które miasta mają wpływ, to także realizowane programy polityki zdrowotnej. Jeszcze lepiej te wyniki prezentują się w kategorii przestrzeń, gdzie Rybnik jest na 3. pozycji. A oceniano tu to, co sprzyja utrzymywaniu zdrowego stylu życia, czyli np. dostępną infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, ale też układ komunikacyjny i transport publiczny.

W indeksie odnajdujemy też Żory, dokładnie w obszarze: usługi komunalne i społeczne, miasto jest na 5. miejscu. Poddane analizie zostały w szczególności usługi, których wpływ na jakość zdrowia mieszkańców jest kluczowy, tj. usługi wodno-kanalizacyjne, zaopatrzenie w ciepło, gospodarka odpadami, kultura fizyczna i sport.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024