Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość. Rybnik dla biegaczy. Jakie biegi przed nami?

Facebook Twitter

"Rybnik bieganiem stoi". W mieście co roku odbywa się wiele imprez biegowych, od tych najmniejszych amatorskich po te największe które na start przyciągają setki czy tysiące uczestników. Jakie biegi przed nami?

Rybnik dla biegaczy. Jakie biegi przed nami?
Rondo Biegaczy w Rybniku

Biegi w Rybniku

Dla miłośników biegów nie ma ma złej pogody, ale wiosna powoduje, że chętniej wychodzimy „w teren”, by pobiegać. Rybnicki MOSiR co roku organizuje cztery duże imprezy, które wchodzą w skład rybnickiego Grand Prix.

Pierwszą z nich tradycyjnie zaplanowano wiosną

-mówi kierownik działu organizacji imprez Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Daria Kudio.

Daria Kudio: Są to Bieg Wiosny 7 maja, 13. Rybnicki Półmaraton Księżycowe w czerwcu oraz Kamień- Extreme we wrześniu i Bieg Barbórki w grudniu. To biegi na różnych dystansach. Bieg wiosny to bieg na dystansie 5 kilometrów, w ramach tej imprezy mamy biegi dla dzieci, mogą biegać już nawet roczne dzieci, mamy również mistrzostwa seniorów, więc myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. W tym roku ta impreza jest po raz pierwszy organizowana w Zabytkowej Kopalni Ignacy, więc warto przyjść, zobaczyć to ciekawe miejsce, poznać piękne tereny, bo staramy się przygotować trasę tak, żeby była naprawdę ciekawa i atrakcyjna dla biegaczy. 7 maja- myślę, że to jest rewelacyjna data, bo jest już ciepło i myślę, że osoby, które zaczynają przygodę z bieganiem nie zrażą się i przyjdą do nas. A osoby, które trenują, które biegają to bez względu na pogodę z nami będą.

Rybnik dla biegaczy. Jakie biegi przed nami?

Daria Kudio, kierownik działu organizacji imprez Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji

Majowy Bieg Wiosny zaczyna cykl Grand Prix. W czerwcu w Rybniku biega się nocą, „przy świetle księżyca”.

Daria Kudio: Rybnicki Półmaraton Księżycowy, to taki mały festiwal biegowy, rozpoczynamy Strefą Małego Biegacza, dla dzieci do 16 roku życia. Następnie przygotowaliśmy bieg „Na początek” jest to takie zachęcenie do biegania, praktycznie dla każdego. Organizujemy to wydarzenie we współpracy z Super Fundacją z Rybnika, tutaj nie ma rywalizacji, każdy jest zwycięzcą, każdy dostaje medal. Następnie wydarzenie główne, czyli bieg o 22.00, Półmaraton Księżycowy na dystansie pół maratońskim, osoby, które są mniej wprawne w bieganiu mogą zmierzyć się w biegu na dystansie 10 i pół kilometra. Półmaraton składa się z dwóch pętli, można przebiec tylko jedną pętlę. Trasa Rybnickiego Półmaratonu Księżycowego zalicza się do tych szybkich tras i wielu biegaczy osiąga swoje życiówki i wraca do nas, żeby po raz kolejny je poprawić. 13. Rybnicki Półmaraton Księżycowy wchodzi w skład Pekao Korony Śląskich Półmaratonów, zachęcamy serdecznie. Można zdobyć również ciekawe trofeum za ukończenie tego całego cyklu.

Jesienią i zimą na biegaczy czekają jeszcze dwie duże imprezy, tradycyjnie organizowane przez rybnicki MOSiR.

Daria Kudio: We wrześniu Kamień Extreme, tradycyjnie w ośrodku w Kamieniu. Jest to bieg na dystansie około 5 i pół kilometra. Podczas Kamień Extreme nie tylko biegamy, tam również musimy zmierzyć się z przeszkodami. Rozwijamy się i z roku na rok te przeszkody są coraz ciekawsze, coraz trudniejsze. Nie wystarczy tylko i wyłącznie biegać, trzeba też mieć troszkę siły. Będziemy przebiegać przez błoto, przez stawy. Mamy również przygotowaną konkurencje dla tych osób, które niekoniecznie trenują i czują się na tyle silne, żeby pokonywać te techniczne przeszkody. Można również po prostu spróbować się, pobawić i czerpać z tego fun. Tutaj mamy klasyfikację zarówno dla tych, którzy trenują coś więcej i chcą rywalizować oraz przygotowaliśmy konkurencje dla grup osób, które chcą po prostu się pobawić i ciekawie, aktywnie spędzić czas. A na zakończenie sezonu Bieg Barbórkowy, w grudniu, bieg uliczny na dystansie 10 kilometrów na testowanej trasie. Fajne zakończenie sezonu, tam również podsumowujemy biegowe Grand Prix Rybnika i nagradzamy naszych najlepszych biegaczy. Bieg Barbórki ma swój niesamowity klimat (…).

Rybnik dla biegaczy. Jakie biegi przed nami?

Rondo Biegaczy w Rybniku

Biegi w Rybniku. „Jest moda na bieganie w Rybniku”

Poprzez organizację naszych biegów chcemy zachęcić jak największą ilość osób od najmłodszych do najstarszych do aktywnego spędzania czasu

– dodaje Daria Kudio.

Daria Kudio: Chcemy, żeby ludzie pokochali bieganie, pokochali wspólne rodzinne spędzanie czasu. Mamy biegi dla najmłodszych, mamy również dedykowane konkurencje dla najstarszych, są to Mistrzostwa Rybnika Seniorów przy Biegu Wiosny, przy półmaratonie oraz innych biegach wyróżniamy najstarszych uczestników naszego biegu. Myślę, że to jest rewelacyjna propozycja do spędzenia wolnego czasu. Coraz więcej osób biega, powstaje coraz więcej formalnych bądź nieformalnych klubów biegowych. Są osoby, które chcą poprawiać swoje życiówki, chcą być najlepsze, a są osoby, które po prostu poznają nowych przyjaciół biegowych, świetnie spędzają czas rodzinnie, samotnie. Na ścieżkach biegowych można spotkać coraz więcej osób biegających w różnym wieku, biegają rodzice z dziećmi, biegają osoby już bardzo dojrzałe. I myślę, że jest moda na bieganie w Rybniku w chwili obecnej. Zapraszam serdecznie wszystkie osoby, które lubią spędzać aktywnie czas do odwiedzenia naszej strony internetowej mosir.rybnik.pl, można tam się zapisać na wszystkie nasze biegi. Zachęcam. Na pewno nie będziecie się nudzić i zrobić coś dobrego dla siebie.

Przypomnijmy pierwszy bieg w Rybniku, Bieg Wiosny już 7. Zapisy chętnych trwają na stronie MOSIR-u.

Czytaj także:

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj