Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik jest gospodarzem zjazdu przewodników miejskich, którzy zajmują się historią reformacji

Facebook Twitter

Przewodnicy- ewangelicy goszczą w naszym regionie od czwartku (22.09). "Spotykamy się co roku w różnych rejonach Polski, by poznać historię danego regionu"- mówi Radiu 90 Dariusz Wantulok, który jako przewodnik opiekuje się kościołem ewangelickim w Rybniku.

Z Dariuszem Wantulokiem rozmawiała Małgorzata Kmieciak.

Dariusz Wantulok: Zjazdy zaczęły w 1999 roku, idea jest taka, by co roku się spotykać. W różnych miejscach Polski przedstawiamy historię związaną z reformacją, jak ten proces w tym miejscu przebiegał. Pokazujemy też miejsca lokalne.

Spotkanie zacznie się od spaceru po centrum Rybnika i zwiedzania kościoła ewangelicko- augsburskiego apostołów Piotra i Pawła.

Dariusz Wantulok: Kościół, w którym się znajdujemy, jest kościołem o wystroju- jak to się mówi fachowo- klasycystycznym, trochę baroku tu jest, ale trudno tu mówić o takim baroku jak widzimy w świątyniach katolickich. Wystroje kościołów ewangelickich są skromne, ja nie chcę tutaj wchodzić w różnice między luteranizmem a kalwinizmem, ale reformacja luterańska nie zakazywała wyrzucania obrazów i figur, z racji  kultu, tzn. nie oddawano czci i nie modlono się do świętych, do Matki Bożej, te elementy po prostu odpadły. W tych ewangelickich kościołach zazwyczaj jest jeden ołtarz.

Warto zobaczyć kościoły ewangelickie

– dodaje Wantulok. Ten w Rybniku może też pochwalić się wyjątkowymi organami, w tym roku przeszły generalny remont.

Dariusz Wantulok: Najstarsze organy w Rybniku rybnickiej firmy Dürschlag und Sohn, która swoją siedzibę miała przed wojną na Placu Wolności. Bardzo ładne brzmienie mają te organy po remoncie. Jako ciekawostkę podam, że to najstarsze organy tej firmy na terenie Rybnika i powiatu rybnickiego, z 1897 roku.

Przewodnicy- ewangelicy zwiedzą Rybnik, kopalnię Ignacy, będą w Rudach Raciborskich czy w Wodzisławiu, gdzie właśnie odwiedzą kościół ewangelicki. W planach spotkania jest także Racibórz oraz wyjazd do Rozumic i Ściborzyc na Opolszczyźnie, posługę kapłańską pełni tam proboszcz z Rybnika, nabożeństwa co dwa tygodnie odprawia Mirosław Sikora.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj