Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Jest sprzęt za blisko milion złotych, a testy robi się poza szpitalem. Na wynik czeka się kilka godzin

Facebook Twitter

Sprzęt od miasta Rybnika dla szpitala za blisko milion złotych, a testy wykonuje się w laboratorium, w którym zadłużona jest lecznica. W efekcie mamy nawet kilka godzin czekania na wynik zamiast godziny. Po raz pierwszy o problemie mówiliśmy latem 2020 roku.

W kwietniu 2020 roku władze Rybnika przeznaczyły 816 tysięcy złotych dla rybnickiego szpitala, na zakup specjalistycznej aparatury do przeprowadzenia testów. Ambulatorium miało mieć możliwość uzyskania w czasie jednej godziny wyników dla 8 pacjentów. Tak jednak się od blisko dwóch lat nie dzieje. Temat dziś powraca, bo wprowadzone procedury związane z pandemią powodują, że każda osoba przed przyjęciem jest testowana na obecność koronawirusa. Mówi Ewa Fica dyrektor WSS nr 3 w Rybniku:

Ewa Fica: Laboratorium przyjeżdża od 4 do 6 razy dziennie. Jeżeli jest „na cito” potrzebny wymaz to jest do 2 godzin, a tak jest od 4 do 6 godzin. W tej chwili jest wzrost zakażeń, więc jest to utrudnione, ale do dyspozycji mamy również antygeny, które wykonujemy na miejscu.

 

Ewa Fica podkreśla, że tak się dzieje w większości szpitali:

Ewa Fica: NFZ wypowiedział wszystkie umowy szpitalom, dotyczące wykonywania PCR-ów, zmieniając formę finansowania. Szpital chcąc zamówić jeden PCR musi zapłacić 150 złotych, natomiast wycena z NFZ to 113 złotych. Szpital w Rybniku nie jest jedynym szpitalem, który nie zakupuje, a ten szpital miał zadłużenia w stosunku do tej firmy, która nawet na zakup z wolnej ręki nawet nie przystępowała.

W miniony poniedziałek (24.01.) rybniccy lekarze oraz dyrekcja zorganizowała konferencję prasową, na której powiedziała stanowcze „nie” hejtowi jaki wylał się na nich po posiedzeniu parlamentarnego zespołu do spraw Nadużyć i Naruszeń Prawa w związku z COVID-19. Był on pokłosiem dramatycznych wydarzeń, kiedy to 32-latka zmarła w karetce. Wcześniej czekała 8 godzin na SOR-ze na wynik testu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj