Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Już w najbliższy weekend XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego. Sprawdź program

Facebook Twitter

W tym roku tradycyjnie festiwalowi jazzu towarzyszyć będzie IV Rybnicki Zalew Dobrego Piwa, czyli festiwal browarów rzemieślniczych i strefa food trucków. Co jeszcze będzie się działo? Sprawdź!

fot. teatrziemirybnickiej.pl

Program imprez:

sobota (21.08.)

 • Happening „Strojenie jazzmana”, rynek, godz. 16.00
  Organizatorzy zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych na rybnicki rynek, gdzie odbędzie się happening plastyczny pod nazwą „Strojenie jazzmana”. Każdy z uczestników happeningu będzie mógł pomalować figurę jazzmana, dodając różne części ubioru. Przed godziną 17.00 planowane jest przejście z figurą jazzmana na parking miejski nr 9 przy ul. Kotucza, skąd o godzinie 17.00 ruszy Parada Nowoorleańska
 • Parada Nowoorleańska, Kampus, ul. Rudzka 13, godz. 17.00
  Zbiórka na parkingu nr 9 przy ul. Kotucza i przemarsz aleją parkową pod estradę na Kampusie godz. 17.30 – koncerty zespołów Racing Team Swing, South Silesian Brass Band & Joanna Czajkowska
 • Jam Session, Teatr Ziemi Rybnickiej, godz. 21.00, bilety 10 zł

niedziela (22.08.)

 • Koncerty na Kampusie, ul Rudzka 13, godz. 18.00
  Zagra Kraków Street Band oraz Krystyna Durys Band.

Racing Team Swing

Zespół Racing Team Swing to kontynuacja zespołu Modern Dixieland założonego w 2010 r. Aktualny skład zespołu jest niemal identyczny z pierwotnym składem. Zespół gra obecnie trochę nowocześniej w szeroko pojmowanej tradycji jazzowej. Pierwszy koncert pod tą nazwą miał miejsce podczas Zaduszek Jazzowych w 2016 r. w Warszawie. Zespół pod tą nazwą grał m.in. na XII Spotkaniach z Old Jazzem w Dzierzgoniu, na Zamkowych Kameraliach w Malborku, Wieczornych. Spotkaniach w Lidzbarku Warmińskim. Brzmienie zespołu podąża w kierunku nowoczesnego swingu. Skład zespołu, który wystąpi na festiwalu w Rybniku: Adam Kupiec – tp, Janusz Kwiecień – saksofon tenorowy, Marek Rudnicki – saksofon sopranowy i tenorowy, Wiktor Zydroń – piano, wokal, Jerzy Stelmaszczuk – gitara basowa, Robert Barczyński – gitara, Stanisław Pietrzyk – perkusja i wokal.

Racing Team Swing

Asia Czajkowska

Wokalistka, autorka tekstów i muzyki, z wykształcenia filolog-językoznawca, z pasji i zawodu – trener głosu. Stypendystka swojego rodzinnego miasta – Torunia – w dziedzinie kultury. Laureatka wielu festiwali, m.in. 40. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 15 lat chórzystka Astrolabium, z którym nagrała 4 płyty, w tym nominowaną do Fryderyka „Astrolabium sings Bembinow”. Pierwszy solowy album Asi „Some of my favs LIVE” to – dość przekornie i odważnie jak na debiut – zapis koncertu, zawierający w większości interpretacje standardów jazzowych i bluesowych. Na płycie brawurowo zagrali znakomici muzycy: Igor Nowicki, Michał Rybka i Waldemar Franczyk, a także specjalni goście: Partyzant, Eddie Angel oraz Mark Olbrich. Asia pojawia się gościnnie w innych składach, współpracując z wieloma muzykami sceny jazzowej i pop (m.in. Wojciech Gogolewski Trio, Jarek Kostka Quartet, Eljazz Big Band, Bogdan Hołownia, Atrakcyjny Kazimierz). Ma za sobą koncerty u boku takich artystów, jak Wojciech Waglewski, Janusz Radek, Jnr Robinson, Krzesimir Dębski. Wszechstronność wokalistki jest ogromna: jej śpiew wzrusza liryzmem, zaskakuje niezwykłą wrażliwością, ale i zdumiewa swoją mocą i skalą. Oprócz występów pod własnym nazwiskiem wokalistka jest liderką kilku zróżnicowanych stylistycznie projektów: m.in. HaShir (muzyka chasydzka), ConcuBand (live cover band) czy Soul Behind – coroczne zaduszki jazzowo-soulowe z udziałem wyjątkowych muzycznych gości. W 2019 roku wystąpiła na rybnickim festiwalu dość niespodziewanie, a jej koncert wzbudził niezwykły aplauz publiczności. Stąd pomysł organizatorów festiwalu, żeby zaprosić Asię ponownie do Rybnika na wspólny koncert z zespołem South Silesian Brass Band.

Joanna Czajkowska, fot. Robert Gorecki

South Silesian Brass Band

Założony w 1974r w Rybniku-Chwałowicach zespół South Silesian Brass Band przez 45 lat swojej działalności zagrał niezliczoną ilość koncertów w Polsce i w wielu krajach Europy. Jego wieloletnim pianistą i nauczycielem był „ojciec rybnickiego jazzu” Czesław Gawlik. Grupa należy do czołowych zespołów jazzu tradycyjnego w naszym kraju. Jako muzyczna wizytówka Rybnika brał udział w największych festiwalach jazzu tradycyjnego w Europie. Wielokrotnie reprezentował miasto Rybnik grając w miastach partnerskich: (Niemcy, Francja, Irlandia). SSBB współpracuje od lat z Teatrem Ziemi Rybnickiej przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego, z DK Niedobczyce „Jazzowa zabijaczka” oraz Jazzowiska z DK Chwałowice. Muzycy SSBB są obecni w składach rybnickiej orkiestry symfonicznej, orkiestry dętej Chwałowice i MOD Rybnik. Stanowią trzon zespołu „Rekiny z Nacyny” i wielu innych. Skład zespołu: Elżbieta Skrzymowska – śpiew i skrzypce, Adam Abrahamczyk – śpiew i trąbka, Sebastian Wieczorek – puzon, Daniel Bober – saksofon tenorowy i sopranowy, Adam Dzierżęga – piano, Piotr Rożankowski – bass, Marian Siwicki – banjo, Jerzy „Kali” Wenglarzy – perkusja.

Kraków Street Band

To zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność, zgrabnie balansując między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Zespół zagrał niezliczoną ilość koncertów zarówno klubowych, jak i festiwalowych (m.in. Pol’and’Rock, czy węgierski Sziget), a płyta „Going Away” otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country. Kraków Street Band powstał w 2014 roku i początkowo wszystkie działania muzyczne odbywały się jedynie na Krakowskim Rynku. Spontaniczne granie na ulicy przyczyniło się do powstania pomysłu wydania pierwszej, wspólnej płyty. Debiutancki album powstał dzięki kampanii crowdfundingowej – wolnych datków, dobrowolnie wpłacanych na konto „Polak Potrafi”, dzięki którym w miesiąc uzbierano 170% planowanego budżetu! A to był dopiero początek… Zespół dostał się do finału programu Must Be The Music, zdobywając doskonałe opinie jury na każdym kroku. W corocznej ankiecie czasopisma „Twój Blues” Kraków Street Band uzyskał kolejno tytuły „Odkrycie Roku 2014″ oraz „Zespół Roku 2015″. Kolejny rok, to kolejna płyta, tym razem bardzo wyjątkowa – album poświęcony pamięci Jerzego Wójcika pierwszego polskiego artysty wykonującego muzykę bluegrassową. Kompozycje z repertuaru jego zespołu, „Little Ole Opry”, nagrane zostały wraz z Krystyną Święcicką – Wójcik i zaproszonymi gośćmi z krakowskiego muzycznego świata.
W marcu 2018 roku Kraków Street Band – jako zwycięzca polskich eliminacji, reprezentował nasz kraj na European Blues Challenge 2018 w Hell (Norwegia). Chwilę później, poszczególni muzycy również zostali docenieni – Łukasz Wiśniewski uznany został za „Wokalistę Roku 2017”, a Tomek Kruk otrzymał tytuł „Gitarzysty Roku 2017” według czytelników czasopisma „Twój Blues”. W styczniu 2019 roku najnowsza płyta pt. „Going Away” otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country.

Kraków Street Band

Krystyna Durys

Wokalistka jazzowa zafascynowana erą swingu. Zdobywczyni „Złotej Tarki” na 44. Międzynarodowym Old Jazz Meeting w Iławie. We wrześniu 2016 r. wydała swój pierwszy album pt. „Tribute To Ladies Of Jazz”, który po zebraniu znakomitych recenzji uzyskał w 2017 r. 5 pozycję w kategorii” Polska Płyta Jazzowa Roku 2016″ ankiety „Jazz Press” i został nominowany w kategorii „Album Roku 2016” w ankiecie „Jazz Top” magazynu „Jazz Forum”. W tym samym roku Krystyna uzyskała 2 miejsce w kat. „Nowa Nadzieja” i nominację w kategorii „Wokalistka Roku” ankiety „Jazz Top” magazynu „Jazz Forum” oraz nominację w kategorii „Nowa Nadzieja Melomanów” Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Jazzu. Prezentowała materiał ze swojej płyty m.in. na odbywającym się w Indonezji jednym z największych na świecie festiwali „Java Jazz Festival” wraz z własnym zespołem i „Ron King Big Band” (USA), a także podczas „Osterso Jazz Festival” (Dania), „Hallevik Tradjazz Festival”, „Ladies’ Jazz Festival” (Polska) i innych.

Krystyna Durys

IV Rybnicki Zalew Dobrego Piwa, czyli festiwal browarów rzemieślniczych

Już w sobotę (21.08.) i niedzielę (22.08.) sierpnia na rybnickim Kampusie, piwnym degustacjom towarzyszyć będą prelekcje, pokazy i panele dyskusyjne poświęcone piwowarstwu. W sobotę (21.08.) śląski oddział Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych pokaże, jak warzyć piwo sposobem domowym oraz zostanie rozstrzygnięty konkurs na najlepszego piwowara domowego (konkurs konsumencki). Każdy z gości festiwalu będzie miał możliwość degustacji piwa domowego, po czym będzie możliwość głosowania na wybrane piwo.

Ponadto będzie przeprowadzony konkurs na najlepszy browar festiwalu. Małe, nie związane z piwnymi koncernami browary przygotują
wyśmienite trunki. Festiwalom będzie towarzyszyła strefa food trucków i nie tylko

Uczestnicy:

 • 9 browarów rzemieślniczych
 • 5 Foodtrucków
 • 1 lody rzemieślnicze
 • 1 stoisko z wyborną kawą

Festiwal organizowany jest z pasją, dokładając wszelkich starań, by każdy czuł się swobodnie i dobrze się bawił. Organizatorzy chcą propagować ideę świadomego picia piwa, kulturę i historię piwowarstwa rzemieślniczego.

mat. prasowe

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2024