Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Karetka nie dotarła na czas z pomocą? Dlaczego szlaban się nie otwarł?

Facebook Twitter

Szlaban na osiedlu stanął na drodze karetce pogotowia ratunkowego. Ta musiała wezwać na pomoc straż pożarną, by uporać się z przeszkodą.

Kilka dni temu mieszkańcy bloku przy ulicy Kominka na osiedlu Nowiny w Rybniku, wezwali pogotowie do jednego z mieszkań, w którym źle poczuł się 74-letni mężczyzna. Niestety reanimacja nie pomogła i mężczyzna zmarł. Choć pogotowie ratunkowe twierdzi, że zdarzenie nie miało wpływu na śmierć pacjent, to pojawiają się pytania o dostęp służb ratowniczych do osób wzywających pomocy. Jak mówi Radiu 90 Wojciech Rduch ze Straży Pożarnej w Rybniku, przepisy nie zakazują ustawiania na drodze szlabanów:

Nie ma wykluczenia stosowania takiego szlabanu. Nie mówi się o tym, czy on może być, czy nie może być, czy system, który automatycznie go otworzy jest wystarczający do tego, żeby taki szlaban mógł się znaleźć. Ustawa PSP mówi o stanie wyższej konieczności i w przypadku, kiedy kierujący działaniem ratowniczym skorzysta z przysługujących mu uprawnień może zarządzić konieczność wyłamania takiego szlabanu.

Szlaban powinien się otworzyć. Dlaczego tak się nie stało?

O to pytaliśmy Marka Newe prezesa Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej:

Tu prawdopodobnie było zbyt wielu pomagających, urządzenie zwariowało. Wszystko wskazuje na to, że on był sprawny, zupełnie sprawny. Po wszystkim została przeprowadzona próba tego „kikuta” po zdemontowanym ramieniu, ono dalej pracowało, normalnie na pilota. Tam chyba doszło do sytuacji takiego nadmiernego gąszczu impulsów. Wszyscy chcieli pomagać, a jak się okazało wyszło to trochę na szkodę, bo ten szlaban dostawał impuls otwarcia i zamknięcia na przemian, nie był w stanie się otworzyć, bo tych impulsów było tak dużo.

Jak dodaje prezes RSM, szlabany zostaną teraz wyposażone w dodatkowe przyciski umożliwiające awaryjne otwarcie:

Wyposażymy szlabany w taki przycisk uruchamiania ręcznego, który jest elementem priorytetowym. Nie będzie już obawy o to, że ktoś inny otwiera, ktoś inny zamyka i w gruncie rzeczy wydaje się, że szlaban nie działa. Ten przycisk będzie działał priorytetowo, niezależnie od innych impulsów z pilotów.

Na terenie Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej funkcjonuje 8 takich szlabanów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj