Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Kolejna próba podszycia się pod rachmistrza spisowego

Facebook Twitter

Mieszkańcy Rybnika, uważajcie, była kolejna próba podszycia się pod rachmistrza spisowego. Do jednego z mieszkańców zgłosiła się kobieta podającą się za pracownicę biura spisowego. Chciała umówić się na spotkanie i wypełnienie formularza.

Rybniczanin nie podał żadnych informacji a później przedzwonił na infolinię urzędu statystycznego. Osoba podająca się za rachmistrza prawdopodobnie nie miała uczciwych zamiarów, bo w dobie pandemii w domach nie odwiedzają nas przedstawiciele Urzędu Statystycznego. Jak sprawdzić czy dzwoni do nas prawdziwy rachmistrz i jak bezpiecznie wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym?

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza? Można to zrobić:

  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie
  • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Aby spisać się bezpiecznie należy pamiętać, że:

  • Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach.
  • Rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.
  • Jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.
  • Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.
  • W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, należy mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą nie można odmówić mu podania danych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj