Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Kolejny transport do Ukrainy

Facebook Twitter

Zestawy ratownictwa medycznego, koce i środki pierwszej pomocy. Rybnik przygotował kolejny transport dla walczącej Ukrainy. Dary trafią do Iwano-Frankiwska. Plecaki z deskami ortopedycznymi zostały zakupione z pieniędzy przekazanych z budżetu miasta. Koce pochodzą ze zbiórek organizowanych w rybnickich jednostkach OSP, zaś Rybnickie Służby Komunalne uzupełniły transport o środki medyczne.

fot.D.Tukalski/ rybnik.eu

Kierowcy RSK dowiozą transport z pomocą do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec, skąd zostanie odebrany przez przedstawicieli Iwano-Frankiwska. Od końca lutego br. z Rybnika do Iwano-Frankiwska i Baru trafia pomoc rzeczowa w postaci środków pierwszej pomocy, leków, wyposażenia osobistego i sprzętu technicznego jednostek Obrony Cywilnej. Część wysłanego sprzętu pochodzi także ze zbiórek mieszkańców.

Od początku agresji rosyjskiej w Ukrainie, staramy się zarówno pomagać ukraińskim uchodźcom wojennym, którzy trafiają do naszego miasta, jak i przesyłać niezbędną pomoc bezpośrednio do Ukrainy – a dokładniej, do naszych miast partnerskich: Iwano-Frankiwska i Baru

– mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Obecna sytuacja to prawdziwy sprawdzian przyjaźni pomiędzy naszymi miastami. Do tej pory partnerska współpraca międzynarodowa opierała się głównie na wymianie kulturalnej, czy współpracy gospodarczej. Teraz, w obliczu niewiarygodnego dramatu, jaki rozgrywa się za naszą wschodnią granicą, chcemy udowodnić mieszkańcom naszych ukraińskich miast partnerskich, jak skutecznie potrafimy przekuć w czyn powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznajmy w biedzie

– przekonuje prezydent.

fot.D.Tukalski/ rybnik.eu

Od końca lutego br. z Rybnika do Iwano-Frankiwska i Baru trafia pomoc rzeczowa w postaci środków pierwszej pomocy, leków, wyposażenia osobistego i sprzętu technicznego jednostek Obrony Cywilnej. Część wysłanego sprzętu pochodzi ze zbiórek mieszkańców, część została zakupiona, dzięki przekazaniu na ten cel 100 tys. zł z budżetu miasta Rybnika.

Zarówno Bar – niewielkie miasteczko na Podolu, w obwodzie winnickim, jaki i duży, zachodnioukraiński Iwano-Frankiwsk nie są na szczęście objęte działaniami wojennymi, dlatego to stamtąd rybnicka pomoc może być wysyłana dalej, w tym również bezpośrednio na front, jako wsparcie ukraińskich żołnierzy i ochotników.

Co ważne, Iwano-Frankiwsk, pełni obecnie rolę drugiego po Lwowie ośrodka w zachodniej Ukrainie, w którym skupia się spora część uchodźców z ogarniętych wojną części kraju. Dlatego też pomoc, w postaci sprzętu i leków, jaka dociera tam również z Rybnika, dystrybuowana jest częściowo na zabezpieczenie przybywających do miasta ludzi, a częściowo wysyłana jest w głąb Ukrainy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj