Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

A jednak. Rybnik konsultuje stawki śmieci. Miało być drogo, będzie jeszcze drożej

Facebook Twitter

Nie 29,50 a 31 złotych. Taka ma być nowa stawka za wywóz śmieci w Rybniku. 31 złotych co miesiąc od jednej osoby, gdy teraz to kwota 24 złotych. Do wtorku (16.11.) potrwają konsultacje w tej sprawie, w czwartek (18.11.) zajmą się nią radni.

Przypomnijmy, podwyżka była zapowiadana od dawna, miała zostać przyjęta na październikowej sesji, jednak w ostatniej chwili prezydent Piotr Kuczera wycofał projekt uchwały.

Jak tłumaczyła jego rzeczniczka Agnieszka Skupień, trzeba było na nowo przeliczyć koszty, tak, by podwyżka była jedna i ostateczna. Jak podaje urząd, gdyby została kwota 29 złotych i 50 groszy, miasto musiałoby dopłacać do tzw. opłaty śmieciowej 2 mln 200 tysięcy, nie stać miasta na taką dopłatę, stąd decyzja by stawka wynosiła 31 złotych. Pocieszyć rybniczan ma fakt, że cena za wywóz śmieci rośnie we wszystkich okolicznych miastach. Jak mówił w Radiu 90 wiceprezydent Janusz Koper, odpadów jest więcej niż miasto założyło:

Żeby się zbilansować musimy podnieść opłaty za śmieci

31 złotych za wywóz śmieci będzie jedna najwyższych stawek w naszym regionie. Jak informuje nas słuchaczka z Nędzy, tam już od lipca mieszkańcy płacą 32,50 złotych.

Urząd Miasta w Rybniku tłumaczy: skąd ten wzrost ceny?

Wpływają na to dwa czynniki: inflacja oraz wzrost opłaty środowiskowej, która w ostatnich latach zmieniała się wielokrotnie. Opłata środowiskowa to opłata zmienna, która zależy od ilości i kodu odpadu. Pieniądze te przeznaczane są na ochronę środowiska, w szczególności na walkę z niską emisją – połowa z nich trafia do gminy (w przypadku Rybnika to 2.9 mln zł).

Mimo tego od kilku lat w Rybniku rośnie liczba dzikich wysypisk. Zamiast oddać śmieci do punktu, (PSZOK, GPZON, miejska kompostownia) niektórzy wyrzucają je do lasu, na pola itp. tworząc tym samym dzikie wysypiska śmieci. Za ich likwidację pośrednio płacą wszyscy mieszkańcy.

Opinie na temat treści konsultowanej uchwały można wysyłać mailowo na adres Wydziału Gospodarki Komunalnej: gospkom@um.rybnik.pl, w terminie do 16 listopada.

Co Miasto robi by cena za śmieci była niższa?

 • 6,5 mln zł – tyle dołożyliśmy z innych zadań do systemu gospodarki odpadami, żeby uchronić mieszkańców przed podwyżką. To oszczędność ok. 200 zł na czteroosobowe gospodarstwo domowe.
 • uszczelnienie systemu – wkrótce uruchomimy system informatyczny wyszukujący osoby uchylające się od opłaty za wywóz śmieci lub płacące mniej niż powinni. Ok. 10 tys. osób oraz pewien odsetek firm nie płaci za odpady.
 • ekologia – stawiamy na ekologię: wprowadziliśmy eko kubki, tak by na imprezach masowych zamiast jednorazowych pojawiły się kubki wielokrotnego użytku. W tym roku w jednym z lokali ekonomii społecznej wprowadzimy 800 sztuk naczyń kaucjowanych, zamiast jednorazowych.
 • edukacja – stawiamy na edukację i to już wśród najmłodszych. Dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych uczą się o ekologii, segregacji śmieci, tak by uświadamiać swoich rodziców, a w dorosłym życiu produkować jak najmniej śmieci.

Co Ty możesz zrobić by wszyscy płacili mniej za śmieci?

 • Postaw na ekologię! Wybierz szkło lub papier
 • Zrezygnuj z plastikowych jednorazówek
 • Segreguj! Śmieci to surowce, które można odzyskać
 • Nie potrzebujesz starych ubrań czy mebli – wymień, oddaj, sprzedaj
 • Załóż kompostownik

Na co idą twoje pieniądze za śmieci?

 • Zgodnie z przepisami, z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, obejmujące:
  odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych,
 • tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
 • obsługę administracyjną systemu,
 • edukację ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.

Z opłat mogą również zostać pokryte takie koszty jak:

 • wyposażenie nieruchomości w pojemniki lub worki do zbierania odpadów komunalnych oraz koszty utrzymania pojemników w odpowiednim w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym,
 • utworzenia i utrzymania punktów napraw i ponownego użycia produktów lub części produktów niebędących odpadami,
 • usunięcia odpadów komunalnych z miejsc nieprzeznaczonych do ich składowania i magazynowania w rozumieniu ustawy o odpadach.

Ile płacą inni?

Stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi są zróżnicowane. W okolicznych gminach kształtują się one od 15 zł w Żorach (ale od przyszłego roku stawka podniesiona będzie tam do 25 zł), przez 21 zł w Raciborzu, 24,50 zł w Bytomiu, 26 zł w Tychach, 26,10 zł w Wodzisławiu Śląskim, 26,30 zł w Katowicach, 27,70 zł w Sosnowcu, aż po 29 zł w Cieszynie, 29,50 zł w Czerwionce-Leszczynach, 30 zł w Rudzie Śląskiej, 33 zł w Orzeszu i Tarnowskich Górach czy 36 zł w Zawierciu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj