Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik ma nowego konserwatora zabytków. Od 1. września stanowisko to objął Henryk Mercik

Facebook Twitter

Prócz oczywistych zadań, takich jak całokształt prac związanych z ochroną i opieką nad zabytkami, jednym z najważniejszych działań, stojących przed nowym konserwatorem zabytków będzie utworzenie w Rybniku parku kulturowego.

Urodzony 1969 roku w Chorzowie Henryk Mercik to doktor inżynier architekt, konserwator zabytków i samorządowiec, w latach 2015–2018 członek zarządu województwa śląskiego.

Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. W 2004 na uczelni macierzystej obronił rozprawę doktorską pt. „Zespoły mieszkaniowe z przełomu XIX i XX wieku. Ich rozwój oraz wpływ na urbanizację terenu Górnego Śląska (na przykładzie obszaru dzisiejszego miasta Ruda Śląska)”.

W latach 1999–2008 był Miejskim Konserwatorem Zabytków w Rudzie Śląskiej, a w latach 2008 – 2022 w Chorzowie.

Od 2005 r. jest członkiem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. W 2011 uzyskał uprawnienia rzeczoznawcy Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków (w dziedzinie architektura i budownictwo). W 2016 otrzymał Honorową Odznakę Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej I stopniaoraz Medal im. Profesora Zygmunta Majerskiego przyznawany przez kapitułę powołaną przy Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. W 2017 został uhonorowany nagrodą diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP „Śląski Szmaragd”. Od 2018 jest Członkiem Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Był pomysłodawcą utworzenia Muzeum Hutnictwa w Chorzowie i jednym z inicjatorów utworzenia Instytutu Dokumentacji Architektury przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Jest wykładowcą akademickim, współpracującym m.in. z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, pracownikiem naukowo – badawczym Instytutu Dokumentacji Architektury przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach oraz autorem publikacji naukowych i popularno-naukowych dotyczących zabytków architektury Górnego Śląska.

Henryk Mercik/ fot. rybnik.eu

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022