Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik miejscem akcji służb. Napastnicy byli agresywni, chcieli podpalić galerię handlową [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Dyżurny komendy policji w Rybniku został powiadomiony telefonicznie przez ochronę galerii handlowej o dwóch agresywnych osobach, które weszły na teren obiektu tuż przed zamknięciem i zaczęły zaczepiać klientów. Podczas interwencji ochroniarzy, napastnicy wyjęli noże, grożąc jednocześnie, że "że wysadzą i spalą budynek”. Jedna z osób postronnych zostaje zraniona nożem…

rybnik

To tylko początek scenariusza ćwiczeń dowódczo-sztabowych, jakie przeprowadzili rybniccy policjanci, strażacy, ochrona obiektu oraz zarząd centrum handlowego w Rybniku.

We wtorek (07.03.) około 1.00 dyżurny rybnickiej komendy został powiadomiony telefonicznie przez ochronę galerii handlowej przy ulicy Raciborskiej o dwóch osobach, które weszły na teren obiektu tuż przed jego zamknięciem i zaczęły zaczepiać klientów oraz zachowywać się agresywnie. Podczas interwencji pracowników ochrony, zaczęli grozić nożami i wykrzykiwać, że „wysadzą i spalą budynek…”. Jedna z osób postronnych została raniona nożem. Pracownicy ochrony odstąpili od dalszej interwencji i ewakuowali poszkodowanego, udzielając mu pierwszej pomocy przedmedycznej. Następnie kierownik ochrony podjął decyzję o ewakuacji pozostałych klientów.

rybnik

fot. Policja Rybnik

Dyżurny rybnickiej jednostki skierował na miejsce zdarzenia patrol mundurowych, który poinformował go, że napastnicy rozbiegli się po terenie obiektu, a ich zachowanie wskazuje, że są to osoby niebezpieczne. Mężczyźni grozili umieszczeniem materiałów wybuchowych i łatwopalnych w budynku. Dyżurny komendy poinformował o zdarzeniu kierownictwo jednostki, a także wezwał pogotowie ratunkowe.

Komendant Policji powołał sztab oraz nieetatowy zespół realizacyjny, a do działań skierował również policjantów z Nieetatowej Grupy Minersko-Pirotechnicznej i przewodnika z psem do wykrywania materiałów wybuchowych. Na miejsce dotarły policyjne patrole oraz strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Mundurowi zabezpieczyli obiekt oraz zorganizowali objazdy. W wyznaczonym sztabie, policjanci, strażacy i ochrona obiektu analizowali na bieżąco sytuację i wspierali w działaniach zespół realizacyjny. Jak się okazało, sprawcy rozdzielili się i przebywali na różnych poziomach obiektu.

W wyniku podjętych działań, policjanci obezwładnili i zatrzymali agresywnych mężczyzn, przy których zabezpieczyli różne niebezpieczne przedmioty. To jednak nie był koniec działań służb. Tuż przed zatrzymaniem, jeden ze sprawców podpalił samochód na trzecim poziomie parkingu pod zadaszeniem. Strażacy przystąpili do akcji gaśniczej pojazdu elektrycznego, a następnie przemieścili osobówkę w bezpieczne miejsce. Po zakończonej akcji strażaków, policjanci Nieetatowej Grupy Minersko-Pirotechnicznej sprawdzili obiekt, a gdy stwierdzili, że jest już bezpieczny, ruszyły czynności procesowe.

Celem ćwiczenia było sprawdzenie mobilności, szybkości działania oraz zakresu współpracy Policji z innymi służbami w sytuacji kryzysowej. Podczas podsumowania, któremu przewodził pełniący obowiązki Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku podkomisarz Damian Przybyła oraz kierownictwo jednostki, omówiono przebieg ćwiczenia i poddano je ocenie przez obserwatorów.
Jak wskazano, działania przebiegły sprawnie i co najważniejsze, były skutecznie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023