Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Mieszkańcy protestowali przeciwko budowie kopalni Paruszowiec [WIDEO]

Facebook Twitter

"To dopiero początek, musimy wyjść na rynek i tam musi być nas 30 tysięcy" - mówił do protestujących były prezydent Rybnika, Józef Makosz. Pod rybnicką tężnią protestowali dziś (25.06.) rybniczanie przeciwni planowanej budowie kopalni Paruszowiec.

Wśród nich był były gospodarz miasta, który jest mieszkańcem dzielnicy Paruszowiec Piaski:

Władze Rybnika są z protestującymi mieszkańcami – zapewnił Franciszek Kurpanik, wiceprzewodniczący Rady Miasta:

W 100 % popieramy protesty mieszkańców, nie tylko dzielnicy Paruszowiec, na której jesteśmy w tym momencie, ale również wszystkich dzielnic, które mogą być dotknięte działaniami przyszłej kopalni oraz tych wszystkich praktycznie mieszkańców, którzy również solidaryzują się z nami wszystkimi tutaj. Dlatego potwierdzam, że będziemy starali się robić wszystko, aby kopalnia Paruszowiec nie powstała.

To zamach na środowisko naturalne – mówił Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego:

Zrobimy wszystko, aby ta inwestycja tutaj nie powstała, żeby ten zamach na środowisko naturalne, na piękno tych dzielnic Rybnika, które nie zostały jeszcze zdegradowane przez górnictwo, żeby ten zamach się nie udał, bo tak to nazywamy, a tak ironicznie powiem, że jako Stowarzyszenie Rybnickie Alarm Smogowy, wspieramy jedną kopalnię w Rybniku to jest kopalnia zabytkowa „Ignacy”.

Budowa kopalni Paruszowiec to degradacja kilku dzielnic Rybnika. Nasze domy nie są przygotowane na szkody górnicze – mówili rozgoryczeni mieszkańcy:

Dzisiaj koszty to nie jest tylko kwestie eksploatacji wyrobiska, ale dzisiaj koszty to jest również wszystko to co zapłacą nasi najbliżsi, a dzisiaj mający lat 5, 10, czy 15 (…).

-kończy Andrzej Oświęcimski, wieloletni rybnicki radny i przewodniczący dzielnicy Paruszowiec Piaski.

Przypomnijmy, że w planach spółki Bapro z Dąbrowy Górniczej jest wydobycie złóż węgla zalegających pod ta rybnicką dzielnicą.

Miasto Rybnik podkreśla, że cały proces dzieje się poza nimi oraz, że nie mają wpływu na to czy inwestycja powstanie czy nie, ponieważ złoża, które mają być wydobywane są własnością Skarbu Państwa, zaś koncesję na wydobycie wydaje Minister Środowiska, a nie Miasto Rybnik.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022