Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik mówi dobranoc. Zbiórka piżam dla dzieci z Ukrainy

Facebook Twitter

Zbierają piżamy, zabawki i słodycze dla Domu Dziecka na Ukrainie. W Rybniku rozpoczęła się także zbiórka pieniędzy dla placówki, w której przebywa 220 dzieci. Inicjatorem akcji jest Mariusz Wiśniewski prezes Stowarzyszenia 17-stka, które od lat wspiera Ukraińców mieszkających w Rybniku w ramach projektu "28 dzielnica".

fot.facebook.com/28dzielnica/

Jak mówi Mariusz Wiśniewski zupełnie przypadkowo podczas jednych z wielu rozmów w „28 dzielnicy” postanowił, że trzeba pomóc Domowi Dziecka w niewielkiej miejscowości Chrust na Ukrainie:

Mariusz Wiśniewski: Dom dziecka, w którym przebywa 220 dzieci; dzieci, które tam przebywają od momentu narodzenia do osiągnięcia pełnoletności… Udało mi się od razu skontaktować z panią dyrektor tego ośrodka, zdecydowana większość tych dzieci, to dzieci porzucone, wiele z różnego rodzaju upośledzeniami. W trakcie tego pierwszego kontaktu zadałem proste pytanie: czego im potrzeba. Pani dyrektor bez namysłu odpowiedziała piżamy i żeby tego problemu przez jakiś czas nie było, to musimy ich dostarczyć 440, bo muszą być piżamy na zmianę.

Na apel już odpowiedziała Społeczna Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa nr 3, Centrum Chrześcijańska Winnica, Stowarzyszenie Rybnik Europa oraz Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Wiadomo już że zbiórka nie ograniczy się tylko do piżam, ale również do zabawek, słodyczy czy środków czystości.

Czekamy na nowe rzeczy

– podkreśla Mariusz Wiśniewski.

Mariusz Wiśniewski: Apelujemy o środki na zakup tych rzeczy i apelujmy wprost o piżamy. W związku z tym, że wymyśliliśmy harmonogram akcji, że dostarczymy te piżamy w okolicach prawosławnego i greckokatolickiego dnia Świętego Mikołaja, czyli 19 grudnia, zawieziemy prezent, dlatego bardzo mi zależy na tym, by nie były to rzeczy używane. Zależy mi, żeby te rzeczy były nowe, by mogły dłużej posłużyć.

Dom Dziecka znajduje się na Zakarpaciu. To 700 kilometrów od Rybnika prezenty na obchodzonego tam 19 grudnia Mikołaja zawiezie między innymi Mikołaj Borzkow, Ukrainiec mieszkający od 7 lat w Rybniku, działający w Centrum Chrześcijańskim Winnica.

Mikołaj Borzkow: Wyraziłem chęć pojechać do Chrustu jako wolontariusz, ale mam też na imię Mikołaj więc chcę ubrać ten strój Mikołaja, czy Dziadka Mroza, bo na Ukrainie wciąż obowiązuje Dziadek Mróz, i żeby te dzieci poczuły prawdziwe święta (…). Jako Winnica angażujemy się w Świąteczną Paczkę i w tym roku zdecydowaliśmy, ze paczkę zrobimy dla dzieci na Ukrainie.

Szczegóły zbiórki na pomagam.pl pod hasłem „Rybnik mówi dobranoc”.

 

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj