StartWiadomości Wiadomości dnia Wideo

Rybnik: Mural z Lidią Grychtołówną odsłonięty [WIDEO]

Lidia Grychtołówna kończąca w tym roku 91 lat, która w piątek (26.05.) zagra kolejny koncert, osobiście odsłaniała mural:

Czuję się nawet trochę onieśmielona, że tak zostałam wyróżniona. Nie spodziewałam się tego. Uważam, że to jest ładny akcent społeczeństwa, które jakieś tam osoby, które uważa, że zasługują na coś takiego to nie zdawałam sobie sprawy, że to jest bardzo trudny zawód, który sobie wybrałam. Kiedy miałam 3 lata i ktoś mnie zapytał: kim chcesz być, jak będziesz duża? To powiedziałam: Pianistką.

Autorką projektu muralu jest ilustratorka Marta Frej:

Przeczytałam książkę, wspomnienia pani prof. Lidii, pomyślałam sobie, że wykorzystam ten portret i oprę na zdjęciu, które powstało w sytuacji zupełnie nieoficjalnej. Kiedy pani profesor nie siedzi na sali koncertowej, tylko jest na wakacjach, bo podróże i wakacje, z tego co czytałam były zawsze takim ważnym czasem dla pani profesor. Znalazłam takie zdjęcie jak jest, gdzieś latem w jakiś ciepłych krajach, ma głowę owiniętą turbanem, jest w okularach przeciwsłonecznych. Po jednej stronie jest zrelaksowana, a po drugiej stronie jest klawiatura, żeby jednak nawiązać do jej głównej działalności i wielkiego talentu.

Mural powstał w ramach akcji „Kobiety na mury”, bo zbyt rzadko pokazywane są one w przestrzeni publicznej – dodaje Marta Frej:

Ta akcja jest dla mnie szczególnie ważna, bo kobiety nie są reprezentowane w przestrzeni publicznej wystarczająco, jak na połowę społeczeństwa, która wsadza w budowanie tego społeczeństwa równy trud jak mężczyźni. Nazwy ulic, czy murale głównie to są nazwiska męskie i kobiety są tutaj trochę niedowartościowane i uważam, że jest to istotne bo bohaterka na murze jest symbolem dla dzieci i dla pokoleń młodych i dla dziewczynek i dziewczyn, które wiedzą, że też mogą zostać w przyszłości bohaterkami, mają na to szansę.

Obraz na kamienicy przypadł do gustu rybniczanom:

Władze Rybnika już zapowiadają następne murale w mieście. Kolejny na Zamysłowie, zdradza Radiu 90 Prezydent Piotr Kuczera:

Kolejnym muralem na przełomie maja/czerwca będzie osoba, która jest mocno kojarzona z dzielnicą Zamysłów, ale tak naprawdę działała w cały Rybniku i takie pięknie niemieckie słowo Hebamme, czyli pani, która była po prostu położną i wielu rybniczan przyjęła na ten świat to też sposób upamiętnienia tych osób, które miały wielki wpływ na życie wielu ludzi i wielu pokoleń i chcemy trochę ją „odgrzebać” z tej pamięci lokalnej i pokazać, że miała wpływ na szerszy zasięg i na wielu rybniczan, stąd w okolicach ulicy wodzisławskiej pojawi się ten mural.

Zobacz wideo:

Zostaw komentarz