Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Na Hallera mury pną się do góry

Facebook Twitter

Postęp prac w budynkach TBS-u przy Hallera w Rybniku. Roboty przy obiektach mieszkalnych rozpoczęły się rok temu, mają zakończyć się w pierwszej połowie przyszłego.

Fot. M. Koczy/ rybnik.eu

W dwóch budynkach wykonano wszystkie roboty związane z przebudową i ze stanem surowym. Wykonano częściowo roboty elewacyjne. Zimowa aura sprawiła, że wszystkie roboty zewnętrzne trzeba było przerwać. Wewnątrz wykonano instalacje podtynkowe, wykonano tynki oraz częściowo warstwy posadzkowe. Zamontowano również stolarkę zewnętrzną aluminiową.

Jeżeli chodzi o nowo budowany budynek C, to trwają roboty stanu surowego. To pierwsza, warta ponad 43 miliony złotych, inwestycja miejskiej spółki zajmującej się budową mieszkań na wynajem. Powstaje pomiędzy ulicami Hallera, Raciborską i Pocztową oraz rzeką Nacyną.

Realizacja pierwszej, wartej ponad 43 miliony złotych, inwestycji miejskiej spółki zajmującej się budową mieszkań na wynajem rozpoczęła się równo rok temu. Przypomnijmy, że chodzi o zabudowę i zagospodarowania śródmiejskiego kwartału – pomiędzy ulicami Hallera, Raciborską i Pocztową oraz rzeką Nacyną – wraz z przebudową sporego fragmentu infrastruktury. W lokalizacji tej, określanej jako strefa Rzeczna, powstaje dopasowana do kontekstu urbanistycznego nowoczesna przestrzeń z 80 mieszkaniami i lokalami usługowymi.

Inwestycja to modernizacja dwóch zabytkowych budynków z cegły pochodzących ze schyłku XIX wieku, które są gruntownie przebudowywane i przekształcane z mieszkalnych na handlowo-usługowe (budynki A i B) wraz z równoczesną budową nowego bloku wielorodzinnego (budynek C) i przebudową okolicznej infrastruktury.

Rybnik Hallera TBS

Fot. M. Koczy/ rybnik.eu

Co aktualnie na budowie?

Olgierd Zaraś: W budynkach A i B wykonano wszystkie roboty związane z przebudową i robotami związanymi ze stanem surowym. Wykonano częściowo roboty elewacyjne, tj. czyszczenie i fugowanie ścian, natomiast ze względu na zimowe warunki atmosferyczne wszystkie roboty zewnętrzne przerwano. Wewnątrz wykonano instalacje podtynkowe, wykonano tynki oraz częściowo warstwy posadzkowe. Zamontowano również stolarkę zewnętrzną aluminiową

– informuje o postępach prac Olgierd Zaraś, Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku

Olgierd Zaraś: Jeżeli chodzi o nowo budowany budynek C, to trwają roboty stanu surowego. Zakończono montaż ostatnich części konstrukcji stalowej, trwa deskowanie i zbrojenie ostatniej części stropu nad kondygnacją +4, trwa deskowanie, zbrojenie i betonowanie ścian i filarków ostatniej kondygnacji +5, trwa też murowanie ścian działowych na kondygnacjach 0 – +3. Dodatkowo rozpoczęto układanie instalacji elektrycznych podtynkowych w mieszkaniach

– dodaje Zaraś.

Przewidywany termin oddania do użytkowania budynków to pierwsza połowa 2024 r. Warto dodać, że Rybnicki TBS buduje mieszkania w sercu Rybnika, ale ma też ofertę w innej lokalizacji – przy ul. Sztolniowej w Boguszowicach Starych oraz przy ulicy Okulickiego w Radziejowie. W samej strefie Rzeczna zaś, poza inwestycją TBS, trwa jednocześnie budowa Centrum Edukacji Artystycznej. Powstająca nowoczesna przestrzeń wystawiennicza pozwoli na odpowiednią ekspozycję różnego rodzaju wystaw – rzeźb, malarstwa czy nowoczesnych instalacji.

Rocznica rozpoczęcia budowy budynków mieszkalno-usługowych rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego to okazja do przypomnienia sobie, w jakim tempie pną się do góry mury tej inwestycji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj