Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Nauka w klasach przygotowawczych tylko dla uczniów z Ukrainy

Facebook Twitter

W wiadomościach Radia 90 sprawdzamy, jak wyglądają lekcje w klasach przygotowawczych. Uczą się w nich tylko uczniowie z Ukrainy. W Rybniku takie zajęcia prowadzone są w dwóch placówkach. Między innymi w Szkole Podstawowej nr 9 przy ulicy Cmentarnej.

Do szkoły na Cmentarną uczęszcza 74 uczniów z Ukrainy. Podzielono ich na trzy grupy wiekowe, w klasach 1-3, 4-6 oraz 7-8. Placówkę odwiedził z mikrofonem Arkadiusz Żabka.

Małgorzata Pomykalska: Jutro obserwacje pogody prowadzicie sami, wpisujecie datę, temperaturę i wklejacie odpowiedni obrazek. (…) W języku ukraińskim tutaj mamy panią prowadzącą 1-3 na poziomie od pierwszej do trzeciej klasy edukacji wczesnoszkolnej w języku polskim.

Radio 90: W szkole są trzy grupy 4-6 i 7-8 kolejne.

Małgorzata Pomykalska: I każda z grup starszych liczy po 25 osób.

Radio 90: Co jest najtrudniejsze? Wygospodarowanie miejsca?

Małgorzata Pomykalska: To na pewno też, mieliśmy tu małą salę gimnastyczną, ale ponieważ brakowało nam pomieszczeń, a trzeba było przyjąć tyle dzieci, w tym momencie musieliśmy zabezpieczyć, żeby te dzieci miały możliwość normalnego uczenia się. Ale przede wszystkim, żeby te dzieci poczuły się tu bezpieczne i przede wszystkim chciane. To jest najważniejsze.

A mówiła dyrektor Małgorzata Pomykalska dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Rybniku.

Jedną z nauczycielek języka polskiego jako obcego w szkole jest Jadwiga Kozłowska:

Jadwiga Kozłowska: Ja nigdy nie pracowałam w Polsce z uczniami, którzy przyjechali z obcych krajów, raczej ja wyjeżdżałam za granicę. Prawie 10 lat pracy za granicą. Pracowałam raczej ze studentami. To była Armenia, Uzbekistan, Rosja i Ukraina.

Radio 90: Oni coś wiedzą, znają język polski?

Jadwiga Kozłowska: Chyba nie znają. Osoby z okolic Lwowa jeszcze troszeczkę znają, natomiast staram się na początek zbierać taki zasób słownictwa, który trochę im przypomina język ukraiński, czyli internacjonalizm albo wyrazy, które są podobne w brzmieniu do ich rodzimego języka.

Drugą szkołą w Rybniku, w której powstały oddziały przygotowawcze jest Szkoła Podstawowa nr 10 przy ulicy Grunwaldzkiej. Tam dzieci uczą się trzech klasach. Dwa oddziały ponadpodstawowe powstały w Zespole Szkół nr 3 na Nowinach.

Klasy takie rozpoczęły też działalność w Szkole Podstawowej nr 28 w Kamieniu. Jedna grupa z klas IV-VI ma zajęcia w budynku szkoły. Dzieci z klas I-III mają zajęcia w hotelu Olimpia, gdzie utworzono również zespół przedszkolny.

W sumie na dziś (24.03) na zajęcia w oddziałach przygotowawczych w rybnickich szkołach uczęszcza 196 dzieci.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj