Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Stracił kilkadziesiąt tysięcy. Oszustwo na kryptowaluty [WIDEO]

Facebook Twitter

Kryptowaluty i zdalny pulpit. To kolejna metoda oszustów, by wyłudzić nasze pieniądze. W ten sposób mieszkaniec Rybnika stracił dużą sumę pieniędzy. Skontaktowała się z nim kobieta, przedstawicielka pewnej firmy. Zaoferowała inwestycję związaną z bitcoinami, ponadto wskazała, że mężczyzna posiada w swoim wirtualnym portfelu pieniądze, które może wypłacić.

Kobieta namówiła pokrzywdzonego do pobrania aplikacji AnyDesk, służącej do zainstalowania zdalnego pulpitu. Z jej pomocą mogła wykonywać operacje na komputerze rybniczanina. Mężczyzna, aby wypłacić wspomniane pieniądze, w kwocie kilka tysięcy złotych, musiał wykonać preautoryzację za pośrednictwem przelewu.

Ponadto oszustka wzięła na niego kredyt w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo w ciągu kilku następnych dni z konta mężczyzny wykonano kilka nieautoryzowanych transakcji.

To nie jedyny przypadek, jaki został zgłoszony śledczym z rybnickiej komendy w ostatnim czasie.

Co robić, by nie zostać oszukanym? Radzi policja:

  • przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów;
  • pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego i danych logowania;
  • jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo;
  • jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.

Doskonałym narzędziem dla cyberprzestępców nie musi być złośliwe oprogramowanie. Wystarczy odpowiednia socjotechnika, czyli atak psychologiczny. Oszuści kontaktują się z ofiarami poprzez media społecznościowe i oferują bardzo zyskowną inwestycję. Kończy się to zainstalowaniem oprogramowania, które przechwytuje ich loginy oraz hasła do kont.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj