Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Rybnik: Podwyżki dla pracowników szpitala – porozumienie zawarte!

Facebook Twitter

Jest porozumienie pomiędzy pracownikami rybnickiego szpitala, a dyrekcją placówki. Na mocy podpisanego w poniedziałek (03.06.) porozumienia pracownicy od czerwca otrzymają podwyżki. Lekarze, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni otrzymają 150 złotych, pozostali pracownicy szpitala mogą liczyć na 300 złotych podwyżki. To kwoty brutto w przeliczeniu na jeden etat.

Z Michałem Sieroniem, rzecznikiem prasowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku, rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Jest to radość w tym sensie, że udało nam się zażegnać niebezpieczeństwo strajku w szpitalu, grożącego kłopotu dla pacjentów.

Radio 90: Skąd szpital znalazł pieniądze na podwyżki, skoro szpital cały czas mówił, że ich nie ma?

Bo ich nie ma. My cały czas konsekwentnie, podczas negocjacji mówiliśmy, że tak naprawdę dzielimy pieniądze, które nie są naszymi pieniędzmi, które będziemy musieli od kogoś dostać. Zadłużyć się tak naprawdę, bo kwota tych podwyżek szacowana w tym momencie w skali 12 miesięcy to jest około 4 mln to jest kwota, która pogłębi stratę szpitala.

Piotr Rajman, szef Solidarności w rybnickim szpitalu przyznaje, że to na ten moment dobre porozumienie:

Przede wszystkim jest to sukces Wspólnej Reprezentacji Związkowej, chciałbym tutaj podkreślić, nie jest to sukces Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. To jest dobre porozumienie, może nie bardzo dobre, ale dobre, nie szło nic więcej. Pracownicy nie objęci podwyżkami systemowymi, otrzymają 300 zł do podstawy, czyli pensji zasadniczej to są wszyscy pracownicy oprócz pielęgniarek i położnych, lekarzy i ratowników medycznych, dlaczego tak jest? Wcześniej te grupy zawodowe dostały już jakieś pieniądze znaczone, natomiast osoby, które zostały pominięte tutaj akurat jest ukłon w tym kierunku, tym bardziej, że te osoby najmniej zarabiają w tym szpitalu, nawet nie miały minimalnego wynagrodzenia w kraju.

We wrześniu strony mają znowu przystąpić do rozmów, wtedy to mają pojawić się pieniądze z tzw. rezerwy z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj: Milczący protest pielęgniarek i położnych w rybnickim szpitalu [FILM]

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 czerwca 2020