Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Ponad 40 tysięcy złotych za podłączenie do sieci ciepłowniczej? „Cena zaporowa”

Facebook Twitter

Taką kwotę kilkunastu mieszkańcom dzielnicy Rybnicka Kuźnia w Rybniku zaproponowała PGNiG Termika. Kwota jest zaporowa i nikt z oferty dawnego Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Jastrzębia-Zdroju nie skorzystał.

O podłączenie mieszkańcy starali się od trzech lat. Do wybudowania jest około 600 metrów ciepłociągu. Wówczas można by go doprowadzić do kilkunastu budynków. Niestety pismo z grudnia ubiegłego roku mówiące o kwotach od 39 do 43 tysięcy złotych za podłączenie jednego gospodarstwa rozczarowało mieszkańców. Mówi radny Jacek Mularczyk, mieszkaniec Rybnickiej Kuźni:

Te kwoty są zatrważające, bo 40 tysięcy złotych za podłączenie to jest spora kwota. Cena zaporowa. W mojej ocenie walka ze smogiem nie powinna tak wyglądać, a mamy do czynienia ze spółką Skarbu Państwa jakby nie było.

Z 13 chętnych mieszkańców, 8 zrezygnowało z oferty PGNiG Termiki i zdecydowało się na inne ogrzewanie domu:

Ktoś tam na pellet piec kupił, ktoś tam już był zmuszony, bo chciał dom do użytku oddać, więc poszedł w pompę ciepła. Ktoś piec wymienił na nowszy. Do sieci ciepłowniczej się tam nikt nie podłączył.

Radio 90: Czyli pozostaje albo zmierzyć się z tą kwotą albo przejść na inne źródło?

Dokładnie, takie dzisiaj jest rozwiązanie.

Radny zwrócił się w tej sprawie z interpelacją do władz miasta. Niestety na niewiele się ona zdała, bo miasto nie ma wpływu na stawki proponowane przez PGNiG Termikę.

Zgodnie z uchwałą antysmogową do końca 2021 roku tzw. kopciuchy muszą zostać wymienione na inne źródło ogrzewania budynku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj