Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Rybnik: Powstało Centrum Usług Wsparcia Rozwoju Rodzin [FOTO]

Facebook Twitter

Pierwszy krok na drodze rewitalizacji dawnego szpitala Juliusz w Rybniku zrobiony. W budynku dawnej dermatologii przy ulicy Miejskiej za ponad 3,6 mln złotych powstało Centrum Usług Wsparcia Rozwoju Rodzin.

Gospodarzem jest Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Warunki diametralnie się poprawiły –  mówią pracownice ośrodka:

W porównaniu do poprzednich warunków to mamy do dyspozycji dużo więcej gabinetów. Możemy przeprowadzać diagnozę, rozmowy z kandydatami,  omawiać wyniki badań, prezentować dzieci do adopcji.  W pokoiku obok są kanapy, fotele. Pracy nie ubędzie, może i dobrze, bo większość dzieci  może szybciej trafi do adopcji.
Bardzo dobrze się pracuje w nowym miejscu, dużo przestrzeni, jest możliwość odosobnienia się z klientem, który przychodzi do Rybnickiej Akademii Rodziny, tego nam brakowało cały czas.

Radości z otwarcia placówki w nowym miejscu w centrum miasta nie krył Arkadiusz Andrzejewski dyrektor Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej:

Ogromny przeskok, jeżeli chodzi o jakość pracy. Komfort dla pracowników, dla mnie, brak zmartwienia o to, że nie będzie miejsca, w którym może być spotkanie rodzica, czy jeżeli jest organizowane szkolenie. Teraz brakuje nam chętnych, którzy chcieliby zostać rodzinami zastępczymi. To jest bolączka, z którą musimy się zmierzyć.

Dlatego też władze Rybnika postanowiły zwiększyć wynagrodzenie zawodowym rodzinom zastępczym. Mówi wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski:

Rzeczywiście przewidzieliśmy podwyżki dla zawodowych rodzin zastępczych. Jest to efektem tego projektu. Partnerem jest Stowarzyszenie Serduchowo, skupiające rodziny zastępcze. Obserwujemy takie zjawisko, z jednej strony nie spada, a wręcz rośnie liczba rodzin, którym dzieci są czasowo odbierane, ze względu na alkohol, narkotyki. Mamy coraz większy problem w mieście z tym, że są to wielodzietne rodziny. Czyli, że za jednym razem trzeba zaopiekować się czwórką, piątką a nasze dotychczasowe rodziny nie mają miejsca.

29 maja na konferencji mają zostać przedstawione szczegóły podwyżek dla zawodowych rodzin zastępczych. Tych cały czas brakuje, a potrzeby są ogromne. Dziś w samym tylko Rybniku na rodziców czeka pół tysiąca dzieci.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 grudnia 2019