Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik prostuje informacje o prowizjach od opłat w miejskich kasach

Facebook Twitter

"Decyzję o wycofaniu się z prowizji od opłat w miejskiej kasie podjęliśmy zanim przyszła informacja z Ministerstwa Finansów" - mówi Lucyna Tyl, rzeczniczka magistratu w Rybniku. A chodzi o 2-złotową opłatę, jaką musieli płacić mieszkańcy, korzystając z kas Urzędu Miasta.

Od 2 maja opłatę zniesiono, ale jak prostują urzędnicy, nie dlatego, że pobieranie takich opłat jest niezgodne z prawem. Opinia ministerstwa, że „wpłata podatku nie powinna być obciążona żadnymi opłatami” nie ma dla samorządu charakteru wiążącego. Dla porządku powtarzamy to co najważniejsze: mieszkańcy Rybnika płacąc swoje podatki w kasach Urzędu Miasta nie oddają już 2-złotowej prowizji. O sprawie pisaliśmy TUTAJ!

W nawiązaniu do informacji Radia90, pt. „Władze Rybnika zmieniły decyzję – opłata przy wpłacie podatku nie będzie pobierana” wyjaśniam, że w przesłanym do wiadomości Prezydenta Miasta Rybnika piśmie z Ministerstwa Finansów, wyraźnie zaznacza się, iż – cyt.: „(…)ordynacja podatkowa regulując kwestię realizowania zobowiązań podatkowych poprzez dokonywanie zapłaty w formie rozliczeń gotówkowych nie normuje kwestii obciążeń podatników w związku z dokonywanymi przez nich wpłatami(…)”

Opinia Ministerstwa mówiąca, że „wpłata podatku nie powinna być obciążona żadnymi opłatami” nie ma charakteru wiążącego. Dlatego tez użyte w radiowej informacji zdanie „w piśmie urzędnicy z Warszawy jednoznacznie stwierdzili, że pobieranie takich opłat jest niezgodne z prawem”, jest nieprawdziwe, i proszę o jego sprostowanie.

Ponadto, aneks do umowy z Bankiem Spółdzielczym w Rybniku na prowadzenie punktów kasowych w budynkach Urzędu Miasta, zgodnie z którym od 2 maja br. koszty opłat i prowizji od wpłat gotówkowych pokrywa miasto, został podpisany 26 kwietnia br. Decyzja ta, podjęta po interwencjach mieszkańców, nie miała więc żadnego związku z pismem wysłanym kilka dni później przez Ministerstwo Finansów (do UM wpłynęło ono 6 maja).

Dla porządku, pragnę również zauważyć, że z pisma Ministerstwa Finansów, które otrzymaliśmy do wiadomości wynika, że do Ministerstwa zwrócił się jeden z mieszkańców Rybnika, a nie pani radna.

Lucyna Tyl
Rzecznik prasowy
Urząd Miasta Rybnika

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024