Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Protest Tysiąca Miast w Rybniku [LIVE, WIDEO, FOTO]

Facebook Twitter

Rybnik dołączył w piątek (20.09.) do Protestu Tysiąca Miast. Na tamtejszym rynku zgromadzili się uczniowie rybnickich szkół, by zaprotestować przeciw bierności rządzących wobec kryzysu klimatycznego. Na całym świecie miliony młodych ludzi wyszły na ulice i place, aby walczyć o swoją przyszłość i o przyszłość naszej planety.

Zobacz naszą relację LIVE:

Dlaczego młodzi ludzie przyłączyli się do ogólnoświatowego protestu w Rybniku?

Zobacz na wideo, co powiedziały nam organizatorki protestu: Klaudia Brylewska i Natalia Bochenek:

 

Czy politycy mogą coś zmienić, jeżeli tak to co? Mówi radny sejmiku wojewódzkiego, Grzegorz Wolnik:

No już trochę na szczeblu regionu nam się udało zrobić. Uchwała antysmogowa była takim milowym krokiem, jeśli chodzi o nasze województwo, natomiast, myślę, że to, co my możemy i musimy zrobić to przede wszystkim edukacja, bo samym nawet najlepszym prawem mentalności ludzkiej się nie zmieni. Cudownie, że widzimy tutaj dookoła tę młodzież, bo to są ludzie, którzy już nie będą palić plastikiem w piecu ani wyrzucać śmieci do lasu. Oni już mają swoją świadomość, wiedzą, że mamy kilka, może kilkanaście lat na to, żeby drastycznie zmienić swoją politykę wobec klimatu. Gdzieś tam w Amazonii palą się lasy, są potężne plamy śmieci na oceanie, nie możemy tego dłużej tolerować, ale bez zmiany mentalności tego się nie uda zrobić. 

Szerzej na sprawę, bo z Brukseli może spojrzeć eurodeputowany z Rybnika, Łukasz Kohut:

Cała Europa protestuje, cała Europa wie, co się dzieje z klimatem, co nas czeka. Będę się starał wspierać też tę transformację, dlatego też jestem w tej komisji przemysłu badań naukowych i energii i żeby właśnie tutaj te pieniądze spływały na Śląsk, na województwo śląskie. Ta perspektywa czasowa na najbliższe pieniądze europejskie jest otwarta i będziemy tutaj starali się, żeby jak najwięcej tych pieniędzy rzeczywiście trafiło do Polski np. na wymiany „kopciuchów” na odnawialne źródła energii, bo to jest coś, co najbardziej truje nasz teren, jeśli chodzi o smog i ewentualne też dopłaty do paneli fotowoltaicznych. No i trzeba tę transformację prędzej czy później przeprowadzić. Mówimy tu na razie o perspektywie roku 2050, jako już taki rok, kiedy Europa będzie zdekarbonizowana.  

W dzisiejszym proteście na rybnickim rynku wzięło udział około 200 osób.

Zdjęcia:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj