Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik przyjmie rodzinę uchodźców z Afganistanu

Facebook Twitter

Rybnik przyjmie rodzinę uchodźców z Afganistanu. Na pomysł sprowadzenia czteroosobowej rodziny z Kabulu wpadł Mariusz Wiśniewski ze Stowarzyszenia 17-stka. Kilka miesięcy temu zainicjował on akcję "Rybnik mówi dobranoc", gdzie zebrano i zawieziono piżamy i środki czystości do jednego z domów dziecka na Ukrainie. Teraz czas na kolejną akcję.

Akcję „Rybnik mówi dzień dobry” – zapowiada Mariusz Wiśniewski:

Mariusz Wiśniewski: Mówimy dzień dobry uchodźcom. Preludium do tej akcji już w Rybniku było. Kilka miesięcy temu Rybnicka Rada Kobiet zainicjowała akcję wsparcia dla osób koczujących na polsko-białoruskiej granicy. Ta akcja pokazała jedno: jest w nas ogromna ilość empatii, ogromna ilość serdeczności i człowieczeństwa. Chcemy apelować do władz miasta i mieszkańców o wsparcie w naszym kolejnym pomyśle, a ten pomysł to zaproszenie do Rybnika rodziny mocno doświadczonej przez los. Jest to rodzina uchodźców z Afganistanu.

W akcję zaangażowali się posłowie: Marek Krząkała i Maciej Kopiec, europoseł Łukasz Kohut, Rybnicka Rada Kobiet, Młodzieżowa Rada Miasta, Stowarzyszenie Oligos oraz Stowarzyszenie 17-stka. Wystosowali oni apel do władz miasta, by przekazało rodzinie mieszkanie komunalne do remontu. Wstępna zgoda jest i już niedługo ma się rozpocząć remont.

Afgańska rodzina przebywa obecnie w ośrodku dla uchodźców pod Lublinem, legitymuje się tzw. paszportem genewskim i ma uregulowany status prawny. Do Rybnika ma przyjechać czteroosobowa rodzina z dwójką pełnoletnich dzieci w wieku 20 i 19 lat. Największym problemem jest bariera językowa – mówi Mariusz Wiśniewski:

Mariusz Wiśniewski: Głowa tej rodziny przez kilka dobrych lat, pan był taksówkarzem i obsługiwał głównie transport przedstawicieli polskiej misji w Afganistanie i przedstawicieli Polskiej Akcji Humanitarnej. Problemem tej rodziny jest to, ze z wyjątkiem tego 20-letniego już syna, który jest studentem, rodzina posługuję się tylko językiem paszto, więc będziemy musieli zacząć od bardzo intensywnego szkolenia z zakresu języka polskiego.

17 stycznia rodzina ma po raz pierwszy przyjechać do Rybnika. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, być może jeszcze w marcu wprowadzi się ona do swojego rybnickiego mieszkania. Dodajmy, że inne rodziny uchodźców z Afganistanu już mieszkają w województwie śląskim, dwie w Bielsku-Białej i jedna w Cieszynie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj