Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik rezygnuje z programu STOP SMOG dla najuboższych. Dlaczego?

Facebook Twitter

"Rybnik rezygnuje z programu STOP SMOG dla najuboższych. Dlaczego? Czekamy 2 i pół roku na realizację programu a teraz nie będziemy w stanie sami ocieplić domu" - napisała do nas jedna z naszych słuchaczek. W piątek (31.03.) jak twierdzi, ma się odbyć spotkanie w tej sprawie a z pisma które otrzymała wynika, że urząd chce odstąpić od zawartej w ramach programu umowy.

Fot. Pixabay

 Ta informacja spadła na nas jak grom z jasnego nieba

– mówi słuchaczka.

Słuchaczka: Był to program kierowany dla ludzi małym dochodem, w przeliczeniu na mieszkańców domu, z wartością domu. Mieliśmy pokryć 10% z tego, tam była kwota około 5.5 tysiąca i jakieś 55 tysięcy urząd nam dołoży. Ta umowa była weryfikowana dwa i pół roku temu, w zeszłym roku była ta sama weryfikacja i umowa miała być wykonana do teraz, 31 sierpnia 2023. A dzisiaj większość osób dostało wiadomość, że spotykamy się w piątek, bo odstępują od tej umowy.

Sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić tak kosztownej inwestycji jaką jest termomodernizacja domu

– dodaje nasza słuchaczka.

Słuchaczka: Ceny poszły o 100% w górę. Ktoś obraca moją gotówką już od roku, bo trzeba to było wpłacić. Jest to przykre po prostu. Są ludzie biedniejsi dużo od nas i ci w ogóle zostali tak bardzo, bardzo źle potraktowani. Żal ogromny, jest po prostu człowiekowi przykro. Teraz całkowicie nas nie stać na ocieplenie tego domu.

Co na to Urząd Miasta w Rybniku?

Dlaczego chce odstąpić od zawartych umów? Mówi rzeczniczka rybnickiego magistratu, Agnieszka Skupień:

Agnieszka Skupień: W międzyczasie zmieniły się przepisy dotyczące ustawy o termomodernizacji i przeprowadzaniu remontów, dlatego musieliśmy zmienić regulamin tego programu, co spowodowało znowu wydłużenie tych formalności. Zostały przeprowadzone audyty energetyczne na zlecenie Urzędu Miasta z firmą wybraną w przetargu. Niestety firma okazała się firmą nierzetelną i audyty są zrobione nieprawidłowo. Dziś możemy chyba szukać roszczeń w sądzie, ponieważ firma zniknęła z powierzchni ziemi praktycznie i nie mamy z nią żadnego kontaktu, by poprawić te audyty energetyczne.

Wydłużające się procedury uniemożliwiają doprowadzenie rządowego programu „STOP SMOG” do końca

Jak przypomina Agnieszka Skupień powinien on zostać zrealizowany i rozliczony przez magistrat do końca października tego roku.

Problemem jest także wysokość dofinansowania, to 90 procent wartości inwestycji, maksymalnie 53 tysiące złotych. Tak kwota ustalona na początku programu nie zmieniła się, a ceny usług budowlanych znacznie wzrosły. Termomodernizacja domu za takie pieniądze jest dzisiaj praktycznie niemożliwa. To wszystko powoduje, że musimy odstąpić od umów

– mówi.

Agnieszka Skupień: Tyle tych różnych przeszkód, które nas spotkało, powodują, że wiemy, że nie będziemy w stanie zrealizować tego programu. Wiemy też, że część z tych beneficjentów, z tych 32 rodzin, osób, które podpisały z nami umowę, znalazły już inne rozwiązania. Stąd zorganizowane przez Urząd Miasta spotkanie, na którym chcemy ogólnie porozmawiać i przedstawić te wszystkie trudności, które mamy związane z tym programem i z jego realizacją, i każdej z tych osób, która była beneficjentem tego programu chcemy zaproponować indywidualne rozwiązania i pomoc w pozyskaniu środków zewnętrznych na przeprowadzenie wymiany źródeł ogrzewania czy też termomodernizacji.

Dodajmy, że w Rybniku do programu zakwalifikowane zostały 32 rodziny. Teraz, po odstąpieniu przez Urząd Miasta od umów będą mogły skorzystać z innych programów oferujących wsparcie przy wymianie źródeł ciepła czy termomodernizacji. Jedno jest pewne, finansowe wsparcie nie będzie na tak wysokim poziomie jaki oferowano w programie „STOP SMOG”.

Dziś (31.03) odbędzie się spotkanie w tej sprawie, które zaplanowano w Ośrodku Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj