Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Rybnik: Ruszają wybory do Rad Dzielnic

Facebook Twitter

Chętni do Rad Dzielnic poszukiwani. W Rybniku dziś (18.03.) ruszają wybory do tych jednostek, potrwają aż do 29-go kwietnia.

Mieszkańcy każdej dzielnicy będą decydowali o tym, kto będzie ich reprezentował przez najbliższe 4 lata. Dbał o ich otoczenie, pomagał rozwiązywać problemy związane z dzielnicą, w której mieszkają czy organizował spotkania i festyny. Mówi rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku, Agnieszka Skupień

Zachęcamy zarówno kandydatów do Rad Dzielnic, jak i mieszkańców do aktywnego włączenia się w ten proces. Decydujemy o tym co nam najbliższe, nasze podwórko, ulica, latarnia, to co mamy najbliżej. Imprezy lokalne, place zabaw. To są ludzie, którzy zwykle zajmują się tymi najważniejszymi, czyli lokalnymi sprawami. 

Kto może kandydować do rady dzielnicy? Kto może wziąć udział w głosowaniu?

Głosować i kandydować może każdy, kto ma czynne prawa wyborcze. Jest pełnoletni i mieszka na terenie danej dzielnicy. Oświadczenie o tym, że mieszkam na terenie danej dzielnicy i własnoręcznym podpisem w trakcie tych spotkań wyborczych będzie można zarekomendować. Kandydaci, którzy chcieliby decydować  w przyszłości o tym i animować lokalne społeczności zgłaszają się w dniu wyborów do osób, które są wyznaczone z rady miasta i prowadzą te spotkania wyborcze. 

Jak dodaje Agnieszka Skupień, kandydować powinny osoby, które mają czas, chęci…

Sporo energii i zaangażowania, zna dzielnicę, jest odważny i chętny do tego, żeby współpracować z mieszkańcami, ich aktywizować do działań i do tego, żeby działać lokalnie na rzecz tego, co jest najbliższe na co dzień. My często aktywnie uczestniczymy w wyborach na prezydenta kraju. Tymczasem rzadko kiedy mamy okazję spotkać się z prezydentem kraju. A z radnym dzielnicowym spotkamy się w sklepie, szkole, kościele, na imprezie, w wielu różnych miejscach. To jest coś, co mamy najbliższej siebie, warto angażować się w to, co jest najbliższe.

Dodajmy, że rady dzielnic liczą w większości dzielnic Rybnika po 15 osób, wyjątkiem jest dzielnica Maroko Nowiny, gdzie jest 21 radnych. Harmonogram wyborów do Rad Dzielnic znajdziecie pod TYM linkiem.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj