Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Ruszyło sadzenie drzew

Facebook Twitter

Rybnik rozpoczął zapowiadane sadzenie drzew. Najpierw odbrukowany zostanie Plac Wolności. Nowe drzewa uzupełnią rosnące tu dwa ciągi klonów pospolitych, ocieniając tym samym drogę dojazdową do galerii handlowej oraz ławki. Zaplanowano tu 6 drzew z gatunków klon czerwony lub lipa krymska.

Fot. rybnik.eu

Trzy klony polne zasadzone będą obok fontanny. Dziś jest to miejsce mało użytkowane, ze względu na brak cienia w słoneczne dni. Część bruku, znajdującego się za siedziskami zostanie usunięta, a w tym miejscu pojawią się nasadzenia z wysokich traw. Później prace związane z nasadzeniem nowych drzew przeniosą się na rynek.

Drzewa posadzone będą wzdłuż dłuższych boków rynku, w przerwach pomiędzy latarniami. Do nasadzeń wybrano drzewa z gatunku platan klonolistny. Będą to drzewa o obwodach minimum 25/30cm z dobrze rozbudowaną koroną, osadzoną na wysokości 2,5m.

Piotr Kuczera: Coraz większa jest świadomość mieszkańców związana ze zmianami klimatycznymi. Globalnie nasz wpływ na tę sytuację jest niewielki, ale lokalnie możemy próbować ograniczać skutki tych zmian

– przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Piotr Kuczera: Upały i susza, w połączeniu z betonowaniem miast sprawiają, że lato staje się coraz dotkliwsze, instynktownie szukamy więc cienia. A żaden parasol czy daszek nie ochroni nas od palącego słońca tak skutecznie i przyjemnie jak rozłożysta korona drzewa

– dodaje.

Odbrukowanie placów poprzez nowe nasadzenia zieleni powinno ograniczyć parowanie i spływ powierzchniowy wody opadowej, ochłodzić teren w okresach najwyższych temperatur oraz po prostu uatrakcyjnić przestrzeń. Pierwsze efekty zobaczymy już za kilka miesięcy, kiedy wraz z wiosną nowe drzewa zazielenią śródmiejskie place.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj