Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Rybnik stawia na łąki z kwiatami

Facebook Twitter

2500 metrów kwadratowych łąk kwitnie teraz w Rybniku. Miasto policzyło niekoszone tereny przy ul. Kotucza, przy węźle Chwałowicka, przy rondzie Kozie Góry i wokół tężni. Rybnik od ubiegłego roku stawia na łąki kwietne.

fot. W.Troszka/ rybnik.eu

Przyciągają one pszczoły, motyle i ptaki szukające pożywienia oraz schronienia. Nie potrzebują nawozów i środków ochrony roślin, ani intensywnego podlewania, gromadzą za to wodę deszczową, tworzą lepszy mikroklimat w mieście, zapobiegają nagrzewaniu się powierzchni gleby.

– tłumaczą urzędnicy. Łąkę wystarczy skosić dwa razy w ciągu roku, to ważne, bo według specjalistów ekosystem został dość znacznie zaburzony ze względu na zamiłowanie do koszonych trawników. Ze względu na suszę ograniczenia w koszeniu terenów miejskich już ogłosiły Żory, Jastrzębie czy Wodzisław.

fot.L.Tyl/ rybnik.eu

W tym sezonie, łąki kwietne w Rybniku zostały wysiane na terenie tężni solankowej i przy sąsiadującym z nią parkingu, a także na terenie mini parku Wierzbowa. Kolejna łąka będzie przy ul. Prostej (między rondem Boguszowickim a rondem Żorskim).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 lipca 2020