Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Rybnik: Szersza strefa pieszych przy magistracie

Facebook Twitter

Likwidacja miejsc parkingowych przy rybnickim magistracie. Chodzi o te zlokalizowane w pasie ulicy Miejskiej. To kontynuacja działań samorządowców na rzecz poszerzanie stref dla pieszych i rowerzystów. Wcześniej takie obszary zostały wyznaczone między innymi na ul. Wysokiej i przy ul. Bolesława Chrobrego.

W ubiegłym roku u zbiegu ulicy Bolesława Chrobrego i Miejskiej została zmieniona organizacja ruchu ze względu na wprowadzenie ruchu rowerowego, jeszcze wcześniej w tym obszarze miasta zostały zlikwidowane biało-czerwone barierki oddzielające jezdnię od chodnika na rzecz zieleńców i skwerów z kwiatami.

Aktualnie przy ul. Miejskiej Rybnickie Służby Komunalne pracują nad poszerzeniem strefy ruchu pieszego na zlikwidowanej zatoce parkingowej, na której wcześniej mieściło się około 5 miejsc parkingowych.

W tym miejscu powstaną dwa miejsca parkingowe do parkowania rotacyjnego do 15 minut na czas rozładunku towaru czy zrobienia zakupów w okolicznych sklepach, a na pozostałej części zostały zaplanowane dwa miejsca do siedzenia typu parklet, podobne do istniejącego parkletu przy ul. Bolesława Chrobrego. Powstaną też niewielkie zieleńce, przy których Zarząd Zieleni Miejskiej posadzi 4 drzewa – tulipanowce. W tym miejscu zamontujemy również stojaki rowerowe – mówi Przemysław Grycman dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych.

– Przy tej przebudowie zostaną zachowane istniejące wejścia do budynków, zostanie wymieniona część nawierzchni oraz elementów wyposażenia na całym odcinku chodnika. Ponadto ciąg pieszy zostanie połączony z sąsiadującymi ciągami pieszymi. Istniejące przejścia dla pieszych zostaną zachowane, zlikwidujemy też bariery ochronne na rogu ul. Pocztowej i Miejskiej – komentuje Łukasz Karbowiński z Rybnickich Służb Komunalnych.

Celem tego rodzaju działań jest poprawa warunków komunikacji pieszych a także porządkowanie przestrzeni publicznej, należącej do pieszych, a zabieranej przez parkujące samochody. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami oraz założeniami przyjętymi w Planie Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, powstał w obszarze śródmieścia parking wielopoziomowy, który zbiera samochody w jednym miejscu, dzięki czemu miasto sukcesywnie może uwalniać miejsca dla pieszych.

Podczas Dni Rybnika (sobota 15 czerwca i niedziela 16 czerwca) w obszarze przebudowanego chodnika ruch samochodowy zostanie wyłączony, podobnie jak w ubiegłym roku. W tym czasie niemożliwy będzie przejazd od skrzyżowania ul. 3 Maja z ul. Bolesława Chrobrego, aż do skrzyżowania z Placem Kopernika.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2020