Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: To mogą być pierwsze symptomy powietrza bez smogu

Facebook Twitter

Rybnik właśnie pochwalił się widocznymi zmianami, które następują w wyniku działań proekologicznych. Zgodnie z prawem ilość dni w ciągu roku z zanieczyszczonym powietrzem nie może przekraczać 35. Zwykle ten limit w Rybniku był wyczerpywany już w lutym i z upływem miesięcy do końca roku wielokrotnie był przekroczony.

W tym roku po raz pierwszy, w listopadzie można powiedzieć, że pula dni z przekroczeniami nie została jeszcze wyczerpana. Do tej pory w Rybniku były 34 takie dni.

W kontekście jakości życia, zdrowia i naszej przyszłości, to oczywiście jest o 34 za dużo- to jest oczywiste,  natomiast w porównaniu do poprzednich lat, w 2010 roku np. liczba dni z przekroczeniem normy PM10 to 134 dni, w roku 2014 to 125 dni. Ta tendencja nigdy nie była spadkowa. Ten wyraźny spadek można zauważyć od momentu wejścia uchwały antysmogowej, w ubiegłym roku mieliśmy aż 89 dni z przekroczeniem, w 2018 110 dni. Kończymy rok, zostało 1,5 miesiąca i mamy 34 dni z przekroczeniem jakości norm powietrza.

-komentuje Agnieszka Skupień, rzeczniczka rybnickiego magistratu.

Agnieszka Skupień

To efekt działań antysmogowych, zarówno mieszkańców jak i samorządowców. Urząd Miasta zapowiada dalsze działania. Do termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania pozostało 19 miejskich budynków. Trzeba także zlikwidować 2626 kopciuchów w budynkach należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Aktualnie trwają intensywne prace w dzielnicy Boguszowice Osiedle.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj