Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Tragedia utrwalona na fotografiach

Facebook Twitter

Tych marszów z Oświęcimia wyruszyło kilka. Jeden w kierunku Wodzisławia, inny w kierunku Gliwic. Te losy więźniów były związane z Rybnikiem - mówi Radiu 90 Krzysztof Kazek, przewodniczący Rady Dzielnicy Zamysłów.

Na rybnickim kampusie otwarto wystawę poświęconą obozowi KL Auschwitz.

– Kilka tysięcy osób przechodziło przez nasz region, kilkaset osób zostało zamordowanych. Miejscem, które ich upamiętnia, jest miejsce pamięci na ulicy Gliwickiej, czy też w Kamieniu

– zauważa Kazek. I jak dodaje, trzeba pamiętać o tym i zwracać uwagę młodzieży na to, co doprowadziło do tych strasznych wydarzeń.

Ona mówi o tym, o genezie i celach agresji niemieckiej, czyli mówi o styczniu 1933 roku, kiedy mamy do czynienia z tym, co się zaczęło w Europie i później przez niemiecką politykę okupacyjną, czyli napaść na Polskę, pierwszych więźniów, czyli eksterminację Narodu Polskiego.

Na 30 planszach, w wielkim skrócie przedstawiono historię oświęcimskiego obozu, od jego powstania aż do czasów wyzwolenia.

Zakładanie obozów zagłady, śmierci przez Niemców. Następnie kto w tych obozach przebywał. Mamy postaci, Bronisława Czecha, jest jedna z ulic w Rybniku sportowca wybitnego, który jako jeden z pierwszych trafił do tego obozu. Ale mamy też przykład zakonnika, mamy na terenie Rybnika franciszkanów, świętego Ojca Kolbe. Mamy również przykład wybitnego Polaka rotmistrza Witolda Pileckiego, który pokazał, świadczyło tym, co siedziało w tym obozie zagłady.

Miasto zajęte przez armię niemiecką 1939 roku było poligonem doświadczalnym w polityce nazistowskiej państwa niemieckiego

– zauważa Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego muzeum. Jak dodaje – chodzi o likwidację wszelakich śladów społeczności żydowskiej w Rybniku.

Czyli likwidacja całkowita cmentarza żydowskiego, także synagogi i wszelkich obiektów, które świadczyły o tradycji judaistycznej w Rybniku. Przede wszystkim temat trudny z racji tego, że już w 1939 roku zaczęły się na dużą skalę represje na razie ograniczone przede wszystkim do wskazanych osób, postaci życia publicznego związanych z przedwojenną Polską. Nie tylko działaczy narodowych, zresztą część z nich, o ile zdawała sobie sprawę z sytuacji, zdążyła wyjechać z Rybnika, opuścić nawet ziemie polskie.

W niedzielę (23.02.) w godzinach 16.00- 18.00 odbędzie się spotkanie w Halo!Rybnik, a w przyszłym tygodniu wystawa stanie w wybranych szkołach w regionie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj