Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Ukraińcy chętnie podejmują pracę. Jak wyglądają statystyki zatrudnienia?

Facebook Twitter

Uchodźcy z Ukrainy coraz częściej znajdują zatrudnienia. Widać to chociażby na przykładzie Rybnika, gdzie Urząd Pracy publikuje dane. Jak informuje instytucja, do urzędu wpłynęły 347 powiadomienia o zatrudnieniu obcokrajowców na terenie Rybnika, z tego aż 296 dotyczy obywateli Ukrainy. 19 z nich wyrejestrowano z Powiatowego Urzędu Pracy bądź z tytułu podjęcia pracy na etacie lub robót interwencyjnych.

Ukraińcy chcą pracować i to zatrudnienie znajdują – taki wniosek płynie z danych, jakimi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku. Jak informuje instytucja, do urzędu wpłynęły 347 powiadomienia o zatrudnieniu obcokrajowców na terenie Rybnika.

Z tej liczby aż 296 dotyczy obywateli Ukrainy. 19 obywateli Ukrainy wyrejestrowano z Powiatowego Urzędu Pracy z tytułu podjęcia pracy, 5 osób z powodu podjęcia pracy w ramach prac interwencyjnych

– informuje Dorota Małyszko, Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.

Warto dodać, że aktualnie Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku realizuje wnioski na zatrudnienie uchodźców na stanowiska refundowane, w tym: staż dla 38 osób, prace interwencyjne dla 6 osób oraz 5 wniosków na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
W czerwcu i lipcu placówka będzie realizować profesjonalny kurs języka polskiego dla 15 bezrobotnych obywateli Ukrainy na poziomie podstawowym A1 + A2.

Aktualnie w rejestrze osób bezrobotnych figuruje 84 obywateli Ukrainy z terenu Rybnika. Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku podejmuje również działania dla osób niezarejestrowanych, zakładając karty osób aktywnie poszukujących pracy. Aktualnie założono 43 karty obywatelom Ukrainy

– dodaje Dorota Małyszko.

Działania w obszarach: pośrednictwa pracy, doradztwa zawodowego oraz szkoleń są intensyfikowane. Planowane jest także kolejne plenerowe wydarzenie w ramach Jarmarku Ofert Pracy przy ul. Rynkowej w Rybniku (20 czerwca). Zorganizowany zostanie również cykl spotkań, podczas których obywatele Ukrainy uzyskają przydatne informacje m.in. o formach wsparcia urzędu, zasadach rejestracji, prawach i obowiązkach osoby zarejestrowanej, metodach poszukiwania pracy oraz o ofertach zatrudnienia. Najbliższe spotkania zostanie zorganizowane 27 maja w Ośrodku Przygotowań Sportowych „Olimpia”.

Obywateli Ukrainy w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia na terenie Polski wspierają publiczne służby zatrudnienia – w tym Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku. Placówka uruchomiła m.in. punkt konsultacyjny, w którym pomoc znajdą zarówno uchodźcy, jak i pracodawcy chcący zatrudnić uciekających przed wojną Ukraińców. Pomoc w poszukiwaniu pracy, informacje o ofertach pracy, organizacja polsko-ukraińskich targów pracy – to część z katalogu podejmowanych działań, które wspierają naszych sąsiadów zza wschodniej granicy w poszukiwaniu zatrudnienia.

Rybnicki urząd pracy realizuje kolejne inicjatywy, mające na celu dalsze wsparcie obywateli Ukrainy w adaptacji na lokalnym rynku pracy. Uchodźcy mogą cały czas liczyć na pomoc doradcy zawodowego w opracowaniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych oraz przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej.

W ramach Europejskich Dni Pracodawców zorganizowane zostały spotkania informacyjno-doradcze w formie zajęć grupowych dla obywateli Ukrainy. Odbyła się także giełda pracy, która stworzyła okazję kandydatom do nawiązania bezpośredniego kontaktu z pracodawcą. Ponadto, w social mediach rybnickiego urzędu pracy prowadzone są kampanie informacyjne, upowszechniane są także przydatne materiały w postaci infografik, będące drogowskazem dla obywateli Ukrainy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023