Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Umowa na Hallera podpisana. Kiedy wprowadzą się lokatorzy?

Facebook Twitter

Termin - koniec 2023 roku. Tyle czasu ma wyłoniony w drodze przetargu wykonawca na zrealizowanie inwestycji przy Hallera w Rybniku. To wielorodzinny budynek z 80 mieszkaniami i lokalami usługowymi.

Cena oferty to 43 188 000 zł. Inwestycja dotyczy zabudowy i zagospodarowania ważnego kwartału miasta. W ramach inwestycji jest też przebudowa sporego kawałka sieci wodociągowej wzdłuż łącznika Hallera-Pocztowa. W inwestycję wchodzi też likwidacja ogólnospławnej kanalizacji pod planowanym budynkiem oraz wzdłuż ulicy Hallera i budowa w jej miejsce kanalizacji sanitarnej, oraz deszczowej. Oznacza to „rozkopanie” sporego odcinka ulicy, a potem jego odtworzenie wraz z nawierzchnią. Przewidywany termin oddania budynku wielorodzinnego do użytkowania to pierwsza połowa 2024 r. Do 17 lutego można składać wnioski o mieszkania przy Hallera.

Bardzo się cieszę, że firma, którą reprezentuję, będzie realizować tak ważne dla Miasta przedsięwzięcie. Mamy spore doświadczenie w przeprowadzaniu dużych inwestycji w wielu polskich miastach, choć w Rybniku będziemy budować po raz pierwszy. Dołożymy wszelkich starań, by prace przebiegały sprawnie, zgodnie z przyjętym harmonogramem

– zaznacza Adam Marszałek, prezes firmy WODPOL Sp. z o.o. z Żywca

Cena oferty to 43 188 000 zł. Ogłoszony po raz drugi przetarg został rozstrzygnięty po decyzji Rady Miasta Rybnika o zwiększeniu o ponad 11 mln zł wydatków na sfinansowanie objęcia przez miasto udziałów w spółce TBS ,,TWÓJ DOM” Sp. z o.o., w związku z wyższymi ofertami złożonymi w przetargu.

Zgodnie z założeniami, do końca 2023 roku w centrum Rybnika powstanie nowoczesna przestrzeń z mieszkaniami czynszowymi i lokalami użytkowymi. Powstać ma obiekt dopasowany do kontekstu urbanistycznego, z mieszkaniami i częścią usługową oraz infrastrukturą towarzysząca, w tym droga wewnętrzna i ciąg pieszo-jezdny. W szczegółach inwestycja przedstawia się następująco: 6 kondygnacji nadziemnych, 80 mieszkań o powierzchni od 38 do 62 metrów kwadratowych wyposażonych w loggie, klatki schodowe z dźwigami osobowymi, 6 lokali użytkowych na parterze, monitoring części wspólnych budynku, pełen dostęp dla osób niepełnosprawnych. Przewidywany termin oddania budynku wielorodzinnego do użytkowania to pierwsza połowa 2024 r.

Zakres inwestycji jest ogromny. Dotyczy ona zabudowy i zagospodarowania ważnego kwartału miasta wraz z przebudową sporego fragmentu infrastruktury. W ramach inwestycji, poza budową samego obiektu mieszkalno-usługowego, jest droga za budynkiem C, jest też przebudowa sporego kawałka sieci wodociągowej wzdłuż łącznika Hallera-Pocztowa.

W inwestycję wchodzi też likwidacja ogólnospławnej kanalizacji pod planowanym budynkiem oraz wzdłuż ulicy Hallera i budowa w jej miejsce kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej. Oznacza to „rozkopanie” sporego odcinka ulicy, a potem jego odtworzenie wraz z nawierzchnią. W ramach kosztów inwestycji przebudowane czy też odtworzone zostaną też dwa istniejące budynki przy ul. Hallera

– tłumaczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Inwestycja przy Hallera daje szansę na stworzenie estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni w centrum miasta.

Obok rewitalizacji Strefy Juliusza, planu przekształceń w obszarze Placu Armii Krajowej, to jedna z ważniejszych inwestycji w Śródmieściu w obecnej kadencji samorządu. Budowa mieszkań na Hallera jest bliska idei powrotu do centrum, aktywizacji tej części miasta

– dodaje Wojciech Kiljańczyk, Przewodniczący Rady Miasta Rybnika.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Twój Dom” ogłosiło już nabór wniosków o zawarcie umowy najmu mieszkań w budynku wielorodzinnym przy ul. Gen. J. Hallera. Wnioski można składać do 17 lutego br. osobiście w siedzibie rybnickiego TBS-u przy ul. Gliwickiej 1 lub za pośrednictwem poczty.

Nabór dotyczy lokali mieszkalnych wybudowanych przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego. Pierwszeństwo w zawarciu umowy przysługuje najemcom, którzy podpiszą umowę o partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, która to kwota wynosi do 30% kosztów budowy danego lokalu. I tak dla przykładowego mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych maksymalna kwota partycypacji będzie wynosić nieco ponad 71 tysięcy zł. Wysokość miesięcznego czynszu najmu wynosić będzie 5% wartości odtworzeniowej lokalu, którą określa się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Wojewody Śląskiego. Na chwilę obecną dla lokalu 50-metrowego byłoby to około tysiąca złotych

– przypomina Olgierd Zaraś, Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o

Towarzystwo Budownictwa Społecznego to rozwiązanie dla osób niezamożnych lub średniozamożnych, które z pewnych przyczyn nie mogą kupić własnego mieszkania, a chcą zamieszkać w nowym mieszkaniu, gdzie czynsz nie jest tak wysoki, jak na wolnym rynku najmu. To przede wszystkim osoby, których dochody wykraczają ponad limity pozwalające na ubieganie się o mieszkanie komunalne, a jednocześnie są zbyt niskie, aby aplikować o kredyt hipoteczny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023