Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Uwagi samorządowców w sprawie kopalni Paruszowiec

Facebook Twitter

Jest stanowisko Rybnika w sprawie kopalni Paruszowiec. Uwagi samorządowców trafią do regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Jest również apel do ministrów i parlamentarzystów.

Wśród najważniejszych problemów, na jakie zwracają uwagę samorządowcy, jest zwiększenie stanu zapylenia oraz ilości odpadów, degradację terenów rekreacyjnych oraz lasów wchodzących w skład Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych. Skutkiem eksploatacji będą znaczne szkody górnicze zarówno na terenach mieszkalnych jak i zajmowanych przez duże firmy przemysłowe i usługowe.

Planowane szkody górnicze, osiadanie terenu nawet o 16 metrów, spowodują również poważne utrudnienia komunikacyjne na ul. Mikołowskiej, która jest drogą dojazdową do autostrady A1. Kłopoty pojawią się również w transporcie kolejowym na liniach Katowice Ligota – Nędza i Rybnik-Pszczyna.

Nowa kopalnia spowoduje znaczną ingerencję w rzekach i potokach przebiegających przez miasto, powodując między innymi zmianę koryta rzeki Rudy, której przyrodnicze walory są ogromną wartością dla miasta. Uwagi powstały w oparciu o opinię jaka na zlecenie magistratu, przygotowali pracownicy Wydziału Geologii Politechniki Śląskiej.

Poniżej pełna treść uwag Miasta Rybnika do raportu, wraz z opinią przygotowaną na zlecenie Prezydenta Miasta Rybnika przez pracowników Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.

Treść uwag i wniosków Miasta Rybnika do raportu: TUTAJ
Opinia Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej: TUTAJ

Po zapoznaniu się z tym raportem jestem absolutnie zdruzgotany zakresem degradacji środowiska związanym z planowanym otwarciem kolejnej kopalni na terenie Rybnika – mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Dlatego też włodarz zdecydował się na wysłanie pism do Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka, Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, parlamentarzystów z naszego regionu: senatora Wojciecha Piechy oraz posłów: Teresy Glenc, Izabeli Kloc, Grzegorza Janika, Grzegorza Matusiaka, Czesława Sobierajskiego, Gabrieli Lenartowicz, Marka Krząkały, Krzysztofa Gadowskiego i Krzysztofa Sitarskiego.

Podobne pismo przesłane zostało również do Prezesa PKP PLK S.A. Z ich treścią można się zapoznać poniżej:

Pismo do Ministra Energii: TUTAJ
Pismo do Ministra Środowiska TUTAJ
Pismo do Parlamentarzystów TUTAJ

Warto dodać, że około 6 tys. mieszkańców kliku dzielnic Rybnika podpisało sprzeciw przeciwko budowie kopalni. 28 maja br. ich uwagi do raportu oddziaływania na środowisko przedstawiciele grupy „Nie dla eksploatacji złoża Paruszowiec” złożyli w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Szczegóły: TUTAJ

Czytaj też: Lokalni politycy przeciw budowie kopalni Paruszowiec

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj