Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: V Konferencja Naukowo-Techniczna

Facebook Twitter

O węglu jako taniej, czystej energii i miejscach pracy w górnictwie dyskutować będą w Rybniku. Już po raz piąty, Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej zorganizowana zostanie konferencja pod hasłem: "Górnictwo perspektywy i zagrożenia".

To forum wymiany doświadczeń środowiska górniczego:

Dlaczego warto rozmawiać? Bo górnictwo jest bardzo ważnym przemysłem tu szczególnie w rejonie rybnickim w tych czterech kopalniach, w tej chwili oddziałach kopalni ROW pracuje około 12 tys. górników. W tej sferze około górniczej zatrudnionych jest 30 tys. dalszych pracowników i jest to bardzo ważny dla tego regionu, inaczej nie zastąpimy tych miejsc pracy w górnictwie. Wiadomo, że w tej chwili zagadnienia związane ze spalaniem ze smogiem są w sposób emocjonalny przedstawiany w różnych aspektach. Uważam, że powinno się podchodzić do tego bardzo racjonalnie bo nie da się w prosty sposób zamienić tego sposobu ogrzewania domów w bardzo krótkim czasie, niektórzy mówią o 2-3 latach dla mnie to jest za krótki okres czasu, żeby przestawić nasze domy na opalanie innym źródłem energii.

-mówi senator Wojciech Piecha, a Henryk Badura z Politechniki Śląskiej dodaje, że górnictwo jeszcze przez wiele lat będzie wpisane w nasz region:

Przecież korzystamy jedynie z węgla kamiennego i brunatnego w bardzo małej części z energii wody przy produkcji energii elektrycznej. Musimy zbudować najpierw inną elektrownie, żeby korzystać z innego rodzaju opału. Nie da się wymienić, że tak powiem pieca, musimy pozostać jeszcze przez długi czas do momentu kiedy będziemy mogli skorzystać z innego rodzaju energii, musimy pozostać przy węglu. Myślę nawet, że te 10 lat, o których byłą niedawno mowa to jest okres zbyt krótki, żeby prowadzić do wyeliminowania węgla kamiennego z opału.

Rozwój górnictwa dla Polski to być albo nie być, zaznacz senator Wojciech Piecha:

Energię pozyskujemy z węgla do 2050 roku, ma być jeszcze 50 % energii elektrycznej produkowanej z węgla i nie możemy sobie pozwolić na to, aby zniszczyć ten potencjał, który mamy potencjał ludzki przede wszystkim, bo jeżeli zamkniemy to nasze górnictwo to ono się już nie odrodzi, chociażby były sprzyjające warunki ku temu nie da się już wtedy tego odrodzić. Niemcy przygotowywali się do tego bardzo długo bo od 1968 roku mają program odchodzenia od węgla, a my jeszcze mamy prawie 3 miliardy ton czynnych kopalniach, bilion złoty jeszcze jest do pozyskania z tej naszej śląskiej ziemi te pieniądze powinny trafić do gospodarki, tu nie możemy tego zaniechać.

Konferencja „Górnictwo: perspektywy i zagrożenia” będzie trwać w Rybniku od wtorku (14.05.) do czwartku (16.05.). Wśród tematów, jakie zostaną poruszone: współpraca górnictwa z samorządami, energia odnawialna, „czyste” pozyskanie energii z węgla, zagospodarowanie złóż, czy wpływ eksploatacji na środowisko. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Dokładny program TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj