Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: W mieście zostanie wybudowane krematorium. Wzrosło zainteresowanie tą formą pochówku

Facebook Twitter

W Rybniku na cmentarzu komunalnym przy ulicy Rudzkiej zostanie wybudowane krematorium. Powstać ma ono na parkingu za Domem Pogrzebowym. Planowa na przyszły rok budowa jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie rybniczan tą formą pochówku.

Fot. L.Tyl

W ciągu ostatnich dwóch lat o 40% wzrosło zainteresowanie kremacją zwłok. Mówi Agnieszka Skupień rzecznik Urzędu Miasta:

Agnieszka Skupień: Zmienia się nasze podejście, podejście społeczne do kremowania zwłok. Rośnie ilość kremacji. W 2019 roku w Rybniku było to 185 pochówków, a już w 2020 roku 266. To wzrost o 40%. Powody są różne, też pandemia, która spowodowała komplikacje z przeprowadzeniem ceremonii. (…)

Drugim powodem jest fakt, że coraz więcej młodych osób mieszka za granicą

– dodaje rzeczniczka:

Agnieszka Skupień: Te decyzje są też podyktowane sytuacją związaną z migracją młodych ludzi, którzy decydują się na przykład na kremację zwłok swoich rodziców, mieszkają setki kilometrów od miejsca, w którym żyli rodzice. Przy kremacji łatwo jest przeprowadzić transport takiej urny i całą ekshumację, żeby grobowiec przenieść w inne miejsce w Polsce.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj” przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Koszt oszacowano na 3,5 mln złotych.

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021