Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Rybnik: W namiocie przed szpitalem trwają badania górników [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Badania górników pod namiotem w szpitalu w Rybniku. Jak wiecie z wiadomości Radia 90, ruszyły badania przesiewowe dla pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Jak i gdzie są pobierane wymazy?

Od rana w pięciu punktach wyznaczonych wspólnie przez sanepid i dyrekcje kopalń, pobierane są wymazy. Wytypowani przez zakład górnicy podjeżdżają swoimi samochodami pod namiot, nie wychodzą z pojazdów, jedynie opuszczają szybę i wyspecjalizowany personel medyczny pobiera wymaz z gardła.

Badania przesiewowe przeprowadzane są przed kopalniami, tak jak na przykład na Pniówku w Pawłowicach, albo przed szpitalem jak to się dzieje w Rybniku. Górnicy kopalni Jankowice badani są w namiocie medycznym ustawionym przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

Do pomocy przy rejestracji badanych, kopalnia ROW oddelegowała do rybnickiego szpitala dodatkowych pracowników administracji, którzy wspomagają służby sanitarne. Dziś przebadanych zostanie 200 osób, jutro i w weekend nawet po 300 400 osób dziennie. Do niedzieli ma zostać pobrany wymaz od 1200 pracowników. Testy mają objąć w sumie w Polskiej Grupie Górniczej prawie 4 tysiące górników, którzy nie wykazują objawów zakażenia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj