Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: W sobotę Ignacy rusza pełną parą! W zabytkowej kopalni spektakle, warsztaty i strefa gastro

Facebook Twitter

Dobiegły końca wieloletnie prace związane z rewitalizacją Zabytkowej Kopalni Ignacy. Festiwal otwarcia zaplanowano na sobotę (4.06.) w samo południe. Dzięki staraniom wielu osób i instytucji dawna Hoymgruba nie podzieliła losu innych, zamykanych zakładów pracy a stanie dobrym przykładem na zachowanie architektury przemysłowej.

Zabytek proponuje SOWĘ, małe centrum nauki, wystawy stałą „Wiek Pary” w interaktywnym wydaniu, a także Park Pary z industrialnym placem zabaw. W sobotę (4.06.) na otwarcie: spektakle i występy sztukmistrzów, warsztaty dla dzieci, strefa gastro i relaksu dla wszystkich. Będą też zajęcia i warsztaty kreatywne dla najmłodszych. Wieczorem iluminacja kopalni i widowisko teatralne. Na koniec uruchomienie fontanny parowej.

Wydarzenie otwierające będzie stanowić symboliczne zakończenie wieloletniego procesu rewitalizacji i adaptacji Zabytkowej Kopalni Ignacy na potrzeby nowych funkcji:

Oddajemy do Państwa dyspozycji efekty ciężkiej, kilkuletniej pracy. Nad rewitalizacją zabytkowego kompleksu dawnej Kopalni Ignacy pracowało wiele osób, w tym byli prawnicy kopalni, którzy bronili swojego dziedzictwa. Dzięki wspólnemu wysiłkowi dawna Hoymgruba nie podzieliła losu innych, zamykanych zakładów pracy, a przeistoczyła się w klejnot architektury przemysłowej. Dziś Zabytkowa Kopalnia Ignacy to zadbany zabytek, który popularyzuje dziedzictwo przemysłowe Rybnika. Przy pomocy SOWY, małego centrum nauki czy wystawy stałej „Wiek Pary” oferuje edukację w interaktywnym wydaniu, a oddany niedawno do użytku Park Pary z industrialnym placem zabaw daje możliwość rekreacji na świeżym powietrzu. Wszystko to wpisuje się w naszą wizję miejsca mądrej rozrywki i mądrego odpoczynku

– mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

4 czerwca od 12:00 w zrewitalizowanym Kompleksie Szybu Kościuszko do zwiedzania udostępniona zostanie wystawa „Wiek pary”

Ekspozycja ma charakter centrum nauki. Zwiedzający na poszczególnych stanowiskach będą mogli empirycznie poznawać zagadnienia techniczne i naukowe. Punktem centralnym jest maszyna parowa z roku 1920, która ponownie zostanie wprawiona w ruch w przy użyciu specjalnie zainstalowanego kotła parowego. W dniu festiwalu maszyna parowa będzie wprawiana w ruch co godzinę.

Dzięki wystawie „Wiek pary” nie tylko przekażemy wiedzę o naukowcach i wynalazcach silnika parowego, ale też spróbujemy opowiedzieć o tym przełomowym momencie w dziejach ludzkości, kiedy człowiek poluźnił więzy z naturą i zaczął żyć w symbiozie z maszyną

– wyjaśnia Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Podczas festiwalu otwarcia w plenerze – na placu centralnym oraz w parku pary zaplanowano dodatkowe atrakcje

Czekać będą spektakle i występy sztukmistrzów, warsztaty dla dzieci, strefa gastro i relaksu dla wszystkich. Będą też zajęcia i warsztaty kreatywne dla najmłodszych w strefie nauki i zajęć manualnych w budynku Sprężarkowni oraz SOWIE – małym centrum nauki. Wieczorem iluminacja kopalni i widowisko teatralne „Ślepcy” Teatru KTO inspirowane bestsellerem portugalskiego noblisty Jose Saramago. Na koniec uruchomienie fontanny parowej.

Program festiwalu „Ruszamy pełną parą”

 • 12:00 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
 • 12:15 Teatr Barnaby „O rycerzu bez konia”
 • 13:15 Parada i pokazy kuglarskie
 • 13.30 Wesoły Cyrk Pana Pedrro
 • 14.00-19.00 Teatr Delikates „Z głową w chmurach” (cykliczne, co pół godziny)
 • 14:30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
 • 14.45 Teatr Barnaby „Calineczka”
 • 15.45 Parada i pokazy kuglarskie
 • 16:00 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka”
 • 17.15 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
 • 17:30 Fundacja Sztukmistrze „Szafa Show!”
 • 18.30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
 • 18.45 Muzikanty „TANK”
 • 19.30 Parada i pokazy kuglarskie
 • 19.45 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka”
 • 21.00 Finałowe variété z udziałem Teatru Gry i Ludzie, kuglarzy i pirotechniki
 • 21.30 Spektakl „Ślepcy” Teatru „KTO” (60 min)
 • 22.45 Pokaz fontanny parowej

Pierwszy weekend czerwca na Kopalni Ignacy to specjalna oferta promocyjna

Ceny biletów na wszystkie atrakcje spadają o 50%. Wejście na wieżę i zwiedzanie ekspozycji w maszynowni Szybu Głowacki czy bilet do SOWY – Strefy Odkrywania, Aktywności i Wyobraźni tylko po 5 zł. 1 czerwca ruszyła sprzedaż biletów na wystawę “Wiek pary” wraz z pokazami pracy maszyny parowej. Bilety do nabycia na stronie internetowej Kopalni i w kasach w cenie 10 zł od osoby.

Co ważne, w sobotę, 4 czerwca, na festiwal otwarcia kompleksu Zabytkowej Kopalni Ignacy wszystkich chętnych dowiezie bezpłatna autobusowa linia specjalna. Autobus odjeżdżać będzie sześć razy dziennie, startując z dworca Komunikacji Miejskiej, by przez przystanki „Plac Wolności” i „Niedobczyce Szkoła” dowieść pasażerów do dzielnicy Niewiadom, na kopalnię Ignacy. Będzie to podróż z przewodnikiem – po drodze będzie można wysłuchać opowieści o rewolucji przemysłowej i historii Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj