Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Wiec poparcia dla walczących Ukraińców, są już także pierwsze oferty pomocy [FOTO, LIVE]

Facebook Twitter

W czwartek (24.02.) o 18.00 na rybnickim rynku odbył się wiec poparcia dla walczących Ukraińców. To był protest przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Niezbyt liczny, ale to co buduje to pierwsze oferty pomocy, jakie spływają do Urzędu Miasta. "Zgłaszają się i mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy"- słyszymy od Piotra Masłowskiego, wiceprezydenta miasta.

Na rynku pojawili się mieszkańcy regionu, by wyrazić solidarność z Ukrainą, zaatakowaną przez wojska rosyjskie. Na miejscu był reporter Radia 90, który rozmawiał z Ukraińcami, mieszkającymi w Rybniku. Bardzo się boją o swoich bliskich na Ukrainie:

Rozmawiał Przemek Niedźwiecki. Jak sytuacja na Ukrainie wpłynie na Rybnik?

W różnym zakresie

– odpowiada Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika:

Piotr Masłowski: To wpłynie na nasze poczucie bezpieczeństwa, wpłynie na społeczność ukraińską, która jest tutaj, już część ludzi pojechało tam, ich rodziny z kolei są tutaj. My to poczujemy także gospodarczo.

Rybnik przygotowuje miejsca dla pierwszych uchodźców z Ukrainy.

Piotr Masłowski: Nie mamy na chwilę obecną pojęcia, jakie ilości osób to mogą być. Mamy przygotowane miejsce w postaci sali gimnastycznej na ulicy Górnośląskiej, ale w pierwszej kolejności chcemy przygotować miejsca o lepszym standardzie, dla rodzin.

Dziś (24.02.) na sesji Rady Miasta Rybnik przyjął uchwałę o pomocy dla miasta partnerskiego Rybnika, chodzi o Iwano- Frakiwsk. Celem uchwały będzie udzielenie pomocy rzeczowej partnerskiemu miastu Iwano – Frankiwsk na Ukrainie w formie zakupu środków pierwszej pomocy, wyposażenia osobistego i sprzętu technicznego jednostek Obrony Cywilnej, o wartości do 100.000,00 zł.

fot. A.Skupień/rybnik.eu

Piotr Masłowski dodaje również, że do Urzędu Miasta spływają oferty pomocy od mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców:

Piotr Masłowski: Docierają do nas do urzędu, takie gesty solidarności w postaci osób, które deklarują pomoc różnego rodzaju- i finansową, i zakwaterowanie, wyżywienie- zgłaszają się firmy i to jest budujące.

Zobacz nasze zdjęcia:

Zobacz naszą relację live:


Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj