Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Woda dla ukraińskiego Irpienia czy Buczy

Facebook Twitter

Woda dla mieszkańców podkijowskich miejscowości. Wsparcia udzieli Rybnik i krakowscy aktywiści. Mieszkańców Irpienia, Buczy, Hostomela i Worzela w wodę pitną zaopatrywać będzie specjalna ciężarówka. 

Fot. D. Tukalski / rybnik.eu

W wyniku agresji Rosji na Ukrainę i zniszczenia infrastruktury wodociągowej w wielu miejscowościach nie ma dostępu do wody pitnej. Burmistrz Irpienia zaapelował o pomoc w zorganizowaniu środków do transportu wody pitnej – beczkowozów i cystern.

Każda pomoc w zakresie środków transportu wody jest niezmiernie potrzebna. Jedna ciężarówka pozwoli obsługiwać nawet 3500 mieszkańców dziennie

– pisał Oleksandr Markushyn, mer Irpienia.

Samorząd Rybnika i krakowscy aktywiści postanowili odpowiedzieć na ten apel organizując pomoc. Samochód został przekazany przez Rybnik, natomiast kontenery pochodzą ze zrzutki „Woda dla Irpienia”, zainicjowanej przez aktywistów skupionych wokół Krakowskiego Alarmu Smogowego, Fundacji Gentes oraz Lovekrakow.

Andrzej Guła i Piotr Kuczera/ fot.rybnik.eu

Rybnik wesprze ukraińskie miasto Irpień dwoma używanymi samochodami – ciężarowym Jelczem z 2000 roku oraz osobowo-dostawczym Fordem z 2004 roku. Obaj pojazdy pochodzą z taboru Rybnickich Służb Komunalnych. Na wniosek Prezydenta Miasta Rybnika, uchwałę w sprawie przekazania samochodów rybniccy radni podjęli na kwietniowej sesji Rady Miasta.

Na ciężarowego Jelcza załadowanych zostanie 8 nowych, atestowanych mauzerów, czyli zbiorników na wodę pitną, zakupionych w ramach inicjatywy „Woda dla Irpienia”. Drugi rybnicki samochód – osobowo-dostawczy Ford – trafi do Irpienia w najbliższym czasie, również przywożąc ze sobą niezbędną pomoc – m.in. leki, łóżka, koce czy materace.

Fot. D. Tukalski/rybnik.eu

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj