Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Wyłudzili ponad 6 mln złotych zwrotu podatku VAT

Facebook Twitter

Na fikcyjnym obrocie m.in. kawą wyłudzili ponad 6 mln złotych zwrotu podatku VAT. Śledczy zatrzymali do tej pory 9 osób, prezesów i pracowników spółek i firm, nie tylko ze Śląska.

fot. pixabay.com

Powodem wszczęcia prokuratorskiego śledztwa były wyniki kontroli przeprowadzonej przez Urząd Skarbowy w Rybniku w zakresie rozliczeń za lata 2014 i 2015. Stwierdzono szereg nieprawidłowości w działalności spółki, która deklarowała wewnątrzwspólnotowy obrót kawą, kremem czekoladowym, napojami energetyzującymi, jednorazowymi maszynkami do golenia, a także sprzętem budowlanym.

Śledczy przeprowadzili rozległe czynności, której objęły nie tylko kontrolowaną spółkę, ale także jej kontrahentów na terenie Polski, Czech, Litwy, Łotwy, Słowacji i Węgier. Skompletowano mocny materiał dowodowy, który wykazał przestępczą działalności spółki i podmiotów gospodarczych z nią współpracujących. W wyniku tego Skarb Państwa stracił co najmniej ponad 6 mln złotych tytułem wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT i innych uszczupleń podatkowych.

W końcu w październiku 2020 r. na terenie woj. śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego zatrzymano 8 podejrzanych, grozi im do 8 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa, śledczy badają m.in., czy działalność podejrzanych podmiotów gospodarczych stanowiła tzw. karuzelę podatkową, co będzie się wiązało z kolejnymi zarzutami.

Po przesłuchaniu w charakterze podejrzanych, prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci: poręczeń majątkowych, dozorów policyjnych i zakazu opuszczania miejsca zamieszkania wraz zakazu opuszczania kraju. Wcześniej zatrzymano także prezesa zarządu spółki, któremu przedstawiono zarzuty i przesłuchano w charakterze podejrzanego oraz zastosowano wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj