Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Zakaz całkowitego spalania węgla- co na to prezydent Kuczera? [WIDEO]

Facebook Twitter

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera nie potrafił odpowiedzieć na pytanie w porannej rozmowie w Radio 90, czy jest za, czy przeciw zakazowi całkowitego spalania węgla. Chce tego Rybnicka Rada Kobiet. W poniedziałek (16.12.) na ten temat dyskutowali radni miasta, podczas posiedzenia dwóch komisji.

We wtorek Arkadiusz Żabka pytał o to gospodarza Rybnika:

Sprawa jest dość skomplikowana, ponieważ nie jest to w zakresie władzy prezydenta.

Radio 90: Ale czy Pan jest za czy przeciw.

Ja jestem zwolennikiem jednak pewnego kompromisu, choćby dlatego, że miasto dzisiaj jest organizmem dość skomplikowanym i są takie tereny, gdzie bez problemu można by się było podłączyć do sieci istniejących i tu jestem wielkim zwolennikiem obowiązku podłączania się do istniejących sieci ciepłowniczych czy gazowych- to by nam bardzo, bardzo pomogło. Na pewno są takie tereny, gdzie gazu i sieci ciepłowniczej nie ma no i tutaj jest kwestia dyskusji, jakiej jakości węgiel i jaki piec. Dzisiaj tak naprawdę mamy problem, że zbyt duża ilość kopciuchów, takich typowych, prymitywnych pieców funkcjonuje i do tego fatalne paliwo.

Dziś jeszcze siedem rybnickich dzielnic nie ma gazu, a tam gdzie sieć istnieje, niewiele osób chce się podłączyć. Rozumiem apel Rybnickiej Rady Kobiet, ale muszę patrzeć na wszystkich mieszkańców – dodaje prezydent Rybnika:

Postulat ja rozumiem, jest radykalny, bo jest głosem właściwie tych, którzy chcą bardzo szybkich zmian i przyznam się, że też by mi na nich zależało, ale jest tak, że muszę patrzeć jako prezydent na uwarunkowania prawne, finansowe. No nie ma możliwości też podłączyć wszystkich mieszkańców.

Radio 90: Czy będzie Pan dążył w tej kadencji, żeby wprowadzić całkowity zakaz spalania węgla.

Jak powiedziałem, to nie jest uprawnienie prezydenta tylko Sejmiku Województwa Śląskiego i to jest organ, który może na to pytanie odpowiedzieć.

Radio 90: To po co przyszły te panie wczoraj do Urzędu Miasta?

Jest kwestia informacji, dyskusji, przekazania swoich spostrzeżeń i myślę, że radni się z tym zapoznali.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą poniżej:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj