Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Zaprezentowali mobilny sprzęt do badania jakości powietrza [FOTO]

Facebook Twitter

Przez trzy dni w Rybniku przy Centrum Kształcenia Ustawicznego trwała konferencja naukowo-techniczna. Do filii Politechniki Śląskiej przybyli przedstawiciele uczelni nie tylko z Polski, także fachowcy z branży górniczej. Oprócz wykładów, były również wyjazdy studyjne do pobliskich kopalni i prezentacja sprzętu.

powietrza

Mobilne laboratorium – sprzęt zainstalowany w busie służy badaniu zanieczyszczeniom powietrza

Przed budynkiem politechniki zaprezentowano działające od 5 lat mobilne laboratorium badające skład zanieczyszczenia atmosfery. Urządzenie jest mobilne, bo zamontowano je w specjalnie przystosowanym do pomiarów busie.

Często przemieszcza się on w różne zakątki województwa

– wyjaśnia Walter Mucha adiunkt Politechniki Śląskiej.

Walter Mucha: Tym urządzeniem mierzymy podstawowe zanieczyszczenia, takie jakim jest pył. Poza tym tlenki azotu, czyli dwutlenek azotu, tlenek azotu, dwutlenek siarki, ozon oraz czad. Czyli CO.

Radio 90: Mieszkańców Śląska interesuje przede wszystkim ten pył PM10 i mniejszy,.

Walter Mucha: Tak jest. Ten pył jest badany metodą pochłaniania promieniowania beta, miernikiem wysokiej klasy, pozwala określić stężenie pyłu w ciągu jednej godziny. Mierniki działają przez cały czas, oczywiście z pominięciem okresu, kiedy to samochód przemieszcza się z jednego miejsca na drugie.

Walter Mucha Politechnika Śląska

Dzięki temu, że urządzenia są zamontowane w samochodzie, pomiary można przeprowadzać w różnych lokalizacjach. To daje możliwość pokrycia danymi różnych części mapy województwa.
Wartości na bieżąco są archiwizowane w komputerze.

W dalszym etapie można je analizować. Studenci bardzo chętnie czerpią informacje z pozyskanych danych

– dodaje Mucha.

Walter Mucha: Można powiedzieć, że jest czyściej. Z tym, że to wszystko oczywiście zależy od warunków atmosferycznych w danym okresie czasu, np. tej zimy nie mieliśmy jakichś specjalnie złych warunków atmosferycznych powodujących występowanie smogu, nadmiernego występowania smogu. Oczywiście były epizody, ale nie tak silnie jak w zeszłym roku.

Radio 90: Temperatura, spalanie, to wszystko ma wpływ.

Walter Mucha: To wszystko ma wpływ. Studenci również korzystają z tego samochodu, wręcz są wykonywane prace dyplomowe. Są wykonywane tutaj pomiary w laboratoriach na podstawie tych danych uzyskanych z tego ambulansu.

Mobilny sprzęt do badania jakości powietrza znajduje się w specjalnie do tego przystosowanym pojeździe

O mobilnym laboratorium pomiarów imisji zanieczyszczeń powietrza powiemy też w jednym z najbliższych programów Eko Patrol Radia 90.

Może Ciebie zainteresuje:

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023