Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Żłobki i przedszkola otwarte najwcześniej pod koniec maja

Facebook Twitter

Nie chcemy, żeby otwarcie przedszkoli i żłobka sprowokowało jeszcze większą ilość zachorowań- mówił w porannej rozmowie w Radio 90 Wojciech Świerkosz zastępca prezydenta Rybnika. Według danych Sanepidu- z 04.05. z godz. 14:00- w Rybniku odnotowano 191 przypadków zachorowań na koronawirusa, a 361 osób przebywa na kwarantannie.

Fot. W.Troszka/ rybnik.eu

Dlatego też decyzją władz miasta, po braku rekomendacji ze strony Sanepidu, placówki te będą otwarte w mieście najwcześniej po 25 maja:

Po informacjach, które spływały do nas w ciągu ostatniego tygodnia, podjęliśmy decyzję, że żłobki i przedszkola w Rybniku nie będą otwarte jeszcze przez okres trzech tygodni. Najwcześniej nastąpi to 25 maja. Wszyscy Państwo macie świadomość tego i wiemy, że jesteśmy w dosyć specyficznej sytuacji związanej z wykryciem dosyć sporego ogniska zachorowań w Rybniku. Te zachorowania rozkładają się równomiernie, w związku z tym podjęliśmy decyzję, aby nie przyczyniać się do sprowokowania większej ilości zachorowań w najbliższych dwóch tygodniach.

Zdaniem wiceprezydenta Świerkosza bardzo trudne są do spełnienia zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące uruchomienie żłobka czy przedszkola:

To jest szalenie trudne. Mamy do czynienia z sytuacjami czasami wykluczającymi się tzn. z jednej strony zalecenie mówi o tym, że dzieci powinny stale przebywać w jednym pomieszczeniu, nie powinny się przemieszczać np. o budynku przedszkola, z drugiej strony inne zalecenie mówi o tym, że inni pracownicy, pracownicy obsługi albo np. pracownicy kuchni, którzy zajmują się wydawaniem posiłków, nie mogą się z nimi stykać. Jest to niemożliwe, żeby te osoby się nie stykały, ponieważ dzieci jedzą te posiłki w salach. Bardzo trudnym jest usunięcie z sal, gdzie przebywają dzieci, wszystkich miękkich przedmiotów np. pufy, np. dywany, pluszaki. Z drugiej strony, jak to zrobić, jak wiemy, że w Rybniku są przedszkola, gdzie jest wykładzina dywanowa, a pod nią jest beton.

Całą rozmowa poniżej:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 marca 2021