StartW Radiu 90 Wiadomości Wiadomości dnia

#rybnikbuduje. Czas na Twoją Miejscowość w Radiu 90

Prezydent Piotr Kuczera podkreśla jak wiele inwestycji w mieście jest realizowanych:

Hasło #rybnikbuduje zawiera nie tylko konkretne inwestycje, jak droga Pszczyna- Racibórz czy remont szpitala Juliusz, ale też między innymi plan zrównoważonej mobilności. Co to oznacza dla mieszkańców?

Plan zrównoważonej mobilności jest po to, aby każdy miał np. łatwiejszy dostęp do zabytkowej kopalni Ignacy:

-mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Tegoroczna Industriada pokazała, że kopalnia Ignacy w Niewiadomiu ma znaczące miejsce wśród zabytków techniki na Śląsku. Cały czas trzeba jednak pracować nad wykorzystaniem jej potencjału– przyznaje Piotr Kuczera:

Stary szpital Juliusz długo czekał na remont, na prace, które przywrócą pięknym budynkom blask. Odkąd jest własnością miasta, rewitalizacja mogła ruszyć, bo Rybnik w końcu może o tym zabytku decydować:

– mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Rybnik buduje i chwali się, że dzięki 30 milionom z Unii Europejskiej udało się przeprowadzić 30 dużych termomodernizacji. Posłuchajcie o szczegółach:

Te wspomniane 75 milionów złotych na walkę ze smogiem wydane były w Rybniku od 2015 roku. Samorząd robi tyle ile może w walce o czyste powietrze- podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika:

To największa obecnie miejska inwestycja. Rybnik buduje drogę Pszczyna- Racibórz. Mamy koniec września 2018 roku, pytamy w Radiu 90: na jakim etapie są prace? Mówi Jacek Hawel, naczelnik wydziału dróg w Urzędzie Miasta w Rybniku:

Jeśli chodzi o te prace drogowe, to są wykonane już w połowie. Jacek Hawel przypomina, ze już na początku inwestycji urząd wraz z wykonawcą napotkali problemy związane z wycinką drzew:

Ten termin to jesień przyszłego roku. Czy droga będzie oddawana we fragmentach czy zostanie włączona do ruchu w całości?

Co jeszcze zostało do zrobienie na odcinku od granicy z Żorami do ulicy Wodzisławskiej w Niedobczycach?

Jacek Hawel liczy, że w tym przypadku nie powtórzy się sytuacja, jaka miała miejsce w czasie budowy autostrady A1 i komplikacji przy stawianiu wiaduktu w Mszanie:

– usłyszeliśmy od Jacka Hawla, naczelnika wydziału dróg magistratu w Rybniku.

Na początku października mają być gotowe tory kolejki wąskotorowej między Paprocią a Stodołami. To kolejny punkt w planie inwestycji w Rybniku, dziś mówimy o nich w programie Czas na Twoją Miejscowość. Jak mówi Przemysław Grycman, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych, już widać jak wygląda kolejka w Rybniku:

Przy kolejce będzie cała infrastruktura, powstaną parkingi dla aut i dla rowerów, będzie też ścieżka, która poprowadzi ze stacji kolejki nad zalew Pniowiec.

Parking wielopoziomowy przy ulicy Hallera w centrum Rybnika, to miejsce, które już dobrze widać. Stoi, ale do końca jeszcze sporo pracy– mówi Przemysław Grycman, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych:

Jak słyszymy parking ma przynieść ulgę właścicielom aut, mieszkańcom ścisłego centrum:

– mówi Przemysław Grycman, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych. Na parkingu przy Hallera będą 4 miejsca do ładowania samochodów elektrycznych.

Dziś w programie Czas na Twoją Miejscowość w Radiu 90 mówiliśmy o dużych miejskich inwestycjach, na koniec prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę pytaliśmy o trudności, jakie napotyka miasto przy realizacji dużych zadań:

– usłyszeliśmy w popołudniowym programie Radia 90.

 

Zostaw komentarz