Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rydułtowska Klamociarnia i sklep charytatywny, czyli daj drugie życie niepotrzebnym przedmiotom

Facebook Twitter

"Tu nie ma przegranych. Każdy wygrywa." Tak o nowym miejscu na mapie Rydułtów mówią przedstawiciele Fundacji "Dobry Start". Z ich inicjatywy przy ulicy Ofiar Terroru 76, na terenie kopalni, w dawnym szybie Leon III powstał sklep charytatywny "Dobry Duch", do którego trafiają przedmioty już komuś niepotrzebne, a które mogą zyskać drugie życie.

Mówi Michał Toman, prezes Fundacji „Dobry Start”:

Michał Toman: Na pewno wygrywa środowisko, bo nie wyrzucamy tych tych mebli. Wygrywają ci, którym będziemy pomagać, bo zyski przeznaczamy na cele społeczne. I wygrywają też ci, którzy chcą tych rzeczy się pozbyć. Ale chcę tu zaznaczyć, że nie przyjmujemy każdej rzeczy. Myślą, która powinna towarzyszyć osobie, która chce oddać, że gdyby takiej rzeczy potrzebowała, czy akurat tą by kupiła, czy to jest rzecz pełnowartościowa, sprawna, nadająca się do ponownego użytku. Wiadomo, że to są rzeczy nowe, chociaż trafiają też rzeczy do nas i są w konkurencyjnych cenach, ale też dostępne dla osób. To jest kolejna grupa, która jest tutaj wygrana, czyli ci, którzy nie mogliby sobie pozwolić na pewne rzeczy nowe ze sklepu.

Jakie rzeczy są przyjmowane do sklepu charytatywnego?

Michał Toman: Mamy magazyn 200 m² i jesteśmy nastawieni na duże rzeczy – gabaryty, meble czy sprzęt RTV AGD. Mieliśmy też zlecenia, że opróżnialiśmy mieszkanie czy dom. Trafiły się z czasów PRL-u kryształy, porcelana itd. Drobne rzeczy, zabawki. Jesteśmy nastawieni praktycznie na wszystko, również na ubrania dobrej jakości. A zainteresowanie jest różne, nawet jak się zdarzają pewne perełki. Była pani z Ustronia, przyjechała po zegar porcelanowy. Mamy taki ciekawy telefon, z którym na razie nie wiemy, co zrobić, prawdopodobnie trafi na licytację, bo nie jesteśmy w stanie oszacować jego wartości, bo jest taką perełką.

Dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na cele charytatywne. Komu fundacja pomaga?

Michał Toman: Konkretnie budujemy program, który nazywamy roboczo „Na zakręcie”, czyli pomagamy osobom, które w jakiś niezawiniony przez siebie sposób znalazły się na tym zakręcie życiowym i są w takim zawieszeniu między ośrodkiem pomocy społecznej, bo np. przekraczają dochód, który kwalifikuje ich do pomocy, ale też z taką samodzielnością. Dla przykładu to może być osoba, której jedyny żywiciel rodziny zmarł nagle i ona była poza rynkiem pracy. Będziemy pomagać zdobyć pracę, szkolenia, wykształcenie, pomoc psychologiczną, taką celowaną pomoc, tak by ta osoba w krótkim czasie wróciła do samodzielnego funkcjonowania. Pierwszą osobę znaleźliśmy przy współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rydułtowach.

Osoby potrzebujące wsparcia mogą kontaktować się bezpośrednio z fundacją. Sklep charytatywny „Dobry Duch” zaczął odwiedzać pan Jerzy z Rydułtów:

Jerzy: Bardzo dobre rzeczy. Takie starocie utrzymują się, ludzie to gdzieś przechowują i to nie zanika. Troszkę się interesuję.

Radio 90: Co Pan fajnego tutaj już znalazł?

Jerzy: Serwis obiadowy, jakieś talerze stary z lat 70′, 80′.

Rzeczy, które ktoś chciałby przekazać do sklepu charytatywnego można też przynosić do tzw. „Rydułtowskiej Klamociarni”, to miejsce na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ulicy Raciborskiej. Stamtąd odbierają je członkowie fundacji.

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2023