Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rydułtowy: Co z judo? [FOTO]

Facebook Twitter

W portalu Radia 90 temat, w jakich warunkach rodzą się mistrzowie judo. Łatwo nie mają.

Zawodnicy UKS Dwójka Rydułtowy z każdych zawodów przywożą medale. Ponad 40 dzieci trenujących na co dzień w tym klubie reprezentuje miasto na zawodach nie tylko krajowych, ale i międzynarodowych. 6 zawodników reprezentuje Kadrę Śląska, a 2 należy do Kadry Narodowej. Bartosz Naczyński i Wojciech Koziołek są objęci ścisłym przygotowaniem do tegorocznych Mistrzostw Europy w Rydze. Dziwić może więc fakt, że UKS Dwójka Rydułtowy z roku na rok otrzymuje coraz niższe wsparcie z miasta. Dotacja na 2020 jest o 14 tysięcy niższa, niż starał się klub. Jest jedną z najniższych spośród wszystkich klubów w mieście. Nawet szachiści otrzymali 11 tysięcy złotych więcej niż judocy:

Nasi zawodnicy są niedocenieni. Jest nam z tego powodu bardzo przykro, ponieważ jest to wielki wysiłek i dzieci, i rodziców, i trenera. Opłaty startowe pokrywane są z różnych źródeł. Jedne są pokrywane z dotacji ze środków własnych i one dotyczą wszystkich wyjazdów młodzików, juniorów młodszych. Rodzice z tego względu, że jest tak niska ta dotacja, muszą opłacać opłaty startowe w dzieciach młodszych i starszych. Nasze maty pod 23 latach używania, stają się niebezpieczne dla małych stópek dziecięcy. Bo są po prostu zniszczone, są poprzerywane. Brakuje nam przede wszystkim pomieszczenia.

mówi Małgorzata Neuman prezes UKS-u Dwójka Rydułtowy. Klub wnioskował do Urzędu Miasta w Rydułtowach o dotację w wysokości 34 tysięcy 50 złotych:

Wyliczyliśmy wszystkie realne koszty planowane na ten rok. Dostaliśmy propozycję dotacji 20 tysięcznej. Już wiem, że nie jesteśmy w stanie utrzymać działalności na takim poziomie, na jakim planowaliśmy. Brakuje tych środków na ten moment. Tym bardziej że już w styczniu były Mistrzostwa Śląska gdzie pokrywaliśmy koszty. Był międzynarodowy turniej „Pokonujemy granice” w Bielsku-Białej, gdzie nasi zawodnicy brali udział też z wielkimi osiągnięciami. Teraz turniej w Sosnowcu. Szykują się kolejne turnieje w Pawłowicach, Bielsku. Co drugi miesiąc jeździmy na południową ligę judo do Bielska. Tą są gigantyczne koszty, tym bardziej że opląty startowe wzrastają.

Rozżaleni postawą urzędników są też rodzice młodych sportowców:

A czego chcieliby sami zawodnicy UKS Dwójka Rydułtowy?

– usłyszała Monika Sokołowska. Tylko w 2019 roku judocy z UKS Dwójka Rydułtowy zdobyli w sumie 297 medali. Dlaczego w Urzędzie Miasta nie dostrzegają tych sukcesów? Wrócimy dzisiaj jeszcze do tego na naszym portalu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj