Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rydułtowy hucznie wchodzą w jubileuszowy 2022 rok! Zapraszają na Sylwestra na rynku [materiał partnera]

Facebook Twitter

Kończy się 2021 rok, za kilka dni dla miasta Rydułtowy rozpocznie się rok jubileuszowy - 2022. Miasto przez całe 12 miesięcy będzie świętować 30-lecie samorządności. Pierwsza okazja do świętowania to właśnie wejście w ten szczególny rok, czyli Sylwester!

Z tej okazji miasto przygotowało specjalne obchody. O ich szczegółach oraz o kończącym się 2021 roku rozmawialiśmy z Marcinem Połomskim, burmistrzem miasta Rydułtowy:

Radio 90: Co będzie się działo 31 grudnia w centrum Rydułtów?

Marcin Połomski: 31 grudnia to Sylwester i jak tradycja mówi, trzeba to hucznie świętować! Z jednej strony to zakończenie roku, który uważam mimo pandemii był dobry dla Rydułtów, ale też wchodzimy w nowy, 2022 rok, który chcemy, żeby był może lepszy niż poprzedni. Mimo, że ten poprzedni zakończyliśmy dobrze, to pewne elementy nas troszeczkę zaskoczyły, były kataklizmy, które nas napotkały, ale poradziliśmy sobie z tym i musimy patrzeć optymistycznie w przyszłość.

Radio 90: Gdybyśmy chcieli zrobić taki bilans 2021 roku, to jakie są największe sukcesy Rydułtów?

Marcin Połomski: Zawsze jest z tym problem co jest największym sukcesem, bo ja uważam, że każda działka, każde dobrze wykonane zadanie to już jest sukces. Wiadomo, że są większe zadania, są mniejsze zadania, te sukcesy są większe, mniejsze, ale one wszystkie się składają na to, że Rydułtowy idą w przyszłość i mają szansę na dobry rozwój. Może przytoczę tutaj m. in. Fundusz Norweski, czyli program rozwoju lokalnego, to to, do czego dość długo się przygotowywaliśmy. Dużo analiz, cały rok 2020 poświęcony przygotowaniom programu „Rozwój Lokalny”, programu „Rozwój Instytucjonalny”, to to, czego tak z niecierpliwością oczekiwaliśmy w 2021 roku. 30 czerwca okazało się, że znaleźliśmy się w gronie 29 miast, które otrzymały te środki norweskie i teraz dużo pracy przed nami, bo musimy to zrealizować. To są fajne plany i najlepsze jest to, że sami jako pracownicy to przygotowywaliśmy, dlatego jeszcze większa jest motywacja, żeby to realizować.

Radio 90: Były też konsultacje z mieszkańcami, były takie mniejsze grupy, które to opracowywały od podstaw.

Marcin Połomski: Konsultacje to przede wszystkim najważniejszy element całości. Konsultowaliśmy z młodymi, ze starszymi, z rówieśnikami. Po to, żeby zobaczyć co jest naprawdę potrzebne, na co zwrócić uwagę. Nadal będziemy to konsultować, bo już nawet na etapie prac przygotowawczych do projektu też spotykaliśmy się już z osobami, z projektantami, którzy nam podpowiadali w jakim kierunku iść, bo czasami nam się wydaje, że coś jest dobre, a spojrzenie z zewnątrz może wskazać, że na coś innego trzeba też zwrócić uwagę i pokazać, że to jest równie ważne jak to, co my byśmy chcieli sami realizować.

Radio 90: A jak Pan ocenia kondycję samorządów?

Marcin Połomski: Z roku na rok jest coraz ciężej, ale nie możemy narzekać, tylko z tym co mamy, iść do przodu. Taką dewizę mamy w Rydułtowach, bo nie ukrywam, że ten budżet na 2022 rok jest chyba najtrudniejszym w historii Rydułtów i samorządów. Trzeba go przygotować i trzeba go realizować. Pesymistyczne podejście spowoduje, że będzie jeszcze trudniej. Uważam, że należy optymistycznie szukać szans na rozwiązanie wszystkich tych problemów, żeby z uśmiechem i optymizmem to realizować, wtedy jest większa szansa na sukces.

Radio 90: Rok 2021 się kończy, a jak będzie wyglądał ten Sylwester u Was? Bo od tego zaczęliśmy rozmowę!

Marcin Połomski: Warto wspomnieć o tym, co będzie się działo. Już na godzinę 23:00 za parę dni zapraszamy naszych mieszkańców i nie tylko na rynek miasta. Chcemy wspólnie wejść w ten nowy, 2022 rok, z wieloma atrakcjami. Będzie nam przygrywał zespół Preludium, będzie pokaz laserowy, coś nowego w Rydułtowach. Będzie także konkurs, będziemy wybierać najlepiej przebrany duet, więc też zapraszamy mieszkańców, żeby się przebierali. Konkurs będzie z nagrodami.

Radio 90: A czy burmistrz się przebierze?

Marcin Połomski: Nie myślałem jeszcze o tym, ponieważ będę w jury, więc i tak nie ma szans, żebym startował, ale pokombinujemy… O północy będzie oficjalne rozpoczęcie jubileuszowego roku i życzenia.

Radio 90: Pan jest rydułtowikiem z urodzenia?

Marcin Połomski: Tak, jestem rydułtowikiem i też się w Rydułtowach urodziłem, w tutejszym szpitalu.

Radio 90: I tutaj Pan mieszka i rządzi miastem!

Marcin Połomski: Tak, mieszkam, a czy rządzę miastem… Próbuję ze współpracownikami działać tak, aby to miasto  się rozwijało.

Radio 90: A czego mieszkaniec Rydułtów, Marcin Połomski, życzy swojemu miastu w 2022 roku?

Marcin Połomski: Na pewno chciałbym, żeby ominęły nas jakiekolwiek kataklizmy, żebyśmy spokojnie mogli realizować te plany, które mamy w budżecie i które mamy w głowach, a te przeszkody w postaci kataklizmów to są kłody rzucane pod nogi. Ja mam świadomość, że my pokonamy różne przeciwności losu, ale po co tracić czas na pokonywanie tych przeciwności. Lepiej realizować te plany, które mamy. Chciałbym, żeby udało się je zrealizować za te stawki, które już mamy zaplanowane. Widzimy, że wszystko drożeje, to jest nasza obawa, że środków może nam nie wystarczyć, dlatego życzyłbym sobie, żeby te ceny tak nie galopowały…

Impreza sylwestrowa na rydułtowskim rynku rozpocznie się w piątek (31.12.) o godz. 23:00.

Sprawdź szczegóły:

fot. rydultowy.pl

Urząd Miasta Rydułtowy

ul. Ofiar Terroru 36
44-280 Rydułtowy

Urząd Miasta czynny:

  • Poniedziałek-Środa: 7:30-15:30
  • Czwartek: 7:30-17:00
  • Piątek: 7:30-14:00

Numery telefonów do urzędu:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2022